Soutěží v požárním útoku O pohár integrovaného záchranného systému a Poslance Parlamentu České republiky oslavili Hasičský záchranný sbor kraje Vysočina územní odbor Havlíčkův Brod již čtyřicáté výročí svojí existence.

Soutěž se koná pravidelně v polovině září. Je to podle organizátorů vlastně výraz poděkování sborům dobrovolných hasičů z obci okresu Havlíčkův Brod za jejich práci v požární ochraně a skvělou spolupráci s profesionálními hasičskými sbory.

„Letos jsme si přáli aby se soutěž, která je od doby svého založení putovní, konala v Havlíčkově Brodě u příležitosti 40. výročí založení havlíčkobrodské stanice,“ upřesnil Jaroslav Nácovský za vedení havlíčkobrodského územního odboru Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina.

Hasiči z celkem dvaačtyřiceti sborů soutěžili v netradičním požárním útoku, kde jejich pohyb při šplhání na cvičnou věž ztěžovalo závaží v podobě pytle s pískem. Pro diváky byly atraktivní ukázky hasičské techniky, vozidlo Policie České republiky nebo ukázky hašení požáru z vrtulníku.

A co bude příští rok?

Přes veškeré nadšení spojené s organizací náročné soutěže a připomínku nezanedbatelného výročí si při každé příležitosti pořadatelé kladli otázku, co bude v příštím roce, kdy se vláda chystá k razantním škrtům, které by měly postihnout celý integrovaný záchranný systém.

Profesionální hasič Martin Sedláček je členem hasičského záchranného sboru v Havlíčkově Brodě už 13 let. Jak zdůraznil, práce ve sboru je pro něho „srdeční záležitost.“

„Do sboru jsem vstoupil proto, že mi tato práce připadala zajímavá a hlavně užitečná a to, co havlíčkobrodská stanice za léta svojí existence dokázala, hodnotím kladně,“ konstatoval Sedláček. Jak dodal, on, stejně jako jeho kolegové zatím nevědí, co čeká hasiče příští rok a svoji nespokojenost chtějí vyjádřit na úterní demonstraci v Praze. „Na demonstraci určitě pojedeme. Šetřit ve státním rozpočtu je samozřejmě potřeba, ale otázka je kde a jak,“ povzdechl si Sedláček.

„Já jsem se na práci havlíčkobrodské profesionální hasičské stanice podílel 34 let. Mám velkou radost z toho,kolik stanic hasičského záchranného sboru se nám za tu dobu podařilo vybudovat,“ připomněl Jaroslav Nácovský, který, jak tvrdí, je věčný optimista.

Hasičské sbory je třeba udržet

„Hasiči jsou potřeba dnes a denně. Je třeba aby se hasičský záchranný sbor udržel, i když je třeba šetřit mzdové prostředky,“ podotkl Nácovský. S tím, že na Vysočině jsou hasiči navíc oporou i základem veřejného života.

Z chystaných škrtrů není nadšený ani velitel havlíčkobrodské stanice Luboš Vacek. „Uvidíme, jaký dopad budou mít vládní úspory na hasičský záchranný sbor, hlavně jeho provozní stránku. Ale to uvidime až podle definitivní podoby rozpočtu,“ podotkl Vacek.

Jak upřesnil, on sám, se demonstrace v Praze nezúčastní, ale ani nebude svým podřízeným, kteří se rozhodnou vyjádřit tímto způsobem svůj názor, nijak bránit.

„V každém případě profesionální hasičský sbor v Havlíčkově Brodě bude fungovat bez problémů, veškeré služby budou zajištěny,“ zdůraznil velitel.