Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havlíčkovy epigramy lidi zajímají

Havlíčkův Brod – Napřed proč? A potom kroč.

2.6.2015
SDÍLEJ:

Jedním z míst, kde si lidé mohou přečíst Havlíčkův epigram, je i výloha kavárny Coffee Noll.Foto: Deník/Filip Brož

To je jeden ze šedesáti čtyř epigramů politika, novináře a básníka Karla Havlíčka Borovského, který již více než měsíc zdobí výlohy domů a obchodů v Havlíčkově Brodě. Projekt Cesta epigramů Karla Havlíčka uvedl v život brodský Okrašlovací spolek Budoucnost ve spolupráci s brodským Muzeem Vysočiny a Krajskou knihovou Vysočiny. Epigramy budou ve výlohách vystaveny až do konce září.

Podle Libora Krpálka, jenž pracuje v Dolní ulici v obchodě Interiéry Korejtko, je o epigramy zájem. „Lidé se na ně vyptávají, zajímají je podrobnější informace ohledně projektu. Stejně tak jsem si několikrát všiml, že lidé za výlohou o epigramech diskutují, nebo si je alespoň přečtou," uvedl Krpálek a podotkl, že když dá ven letáky k celé akci, společně s mapou dalších epigramů, jsou hned pryč.

Menší zájem naopak registrují pracovníci v městském informačním centru. „Zatím k nám přišli pouze dva lidé, kteří se o epigramy zajímali," popsala Petra Schwarzová z městského informačního centra. „Myslím si, že si lidé epigramy čtou, ale podrobnější informace je již nezajímají. Ze zkušenosti vím, že lidé si raději věci prohlížejí, a i z toho důvodu možná více táhne projekt Umění za sklem," podotkla Schwarzová.

Obdobný názor uvedli i pracovníci z havlíčkobrodského obchodu se zdravou výživou DejsiBio. „Lidé si letáky s mapou dalších epigramů berou zcela sami a stejně tak si epigram i přečtou. Na druhou stranu, že by se zajímali o další informace, tak s tím jsme se zatím nesetkali," konstatovala vedoucí obchodu Dagmar Stejskalová.

Oživení města

Smyslem celého projektu je nejen oživit Havlíčkův Brod, ale především přiblížit lidem tvorbu a fenomén novináře a básníka Karla Havlíčka Borovského.

„Máme Havlíčka v názvu města, ulice, náměstí, gymnázia, ale o jeho díle víme málo. Přitom je v mnoha směrech stále aktuální," pověděl jeden z hlavních organizátorů a člen Okrašlovacího spolku Budoucnost Tomáš Holenda. Zároveň podotkl, že Havlíčkovy epigramy jsou stále živé a také v dnešní době mají velkou vypovídací hodnotu.

„Velmi nás těší, že se lidem epigramy líbí. Stejně tak jsme rádi za to, kolik brodských živnostníků se sešlo a projevilo zájem o umístění epigramu do výlohy," pokračoval Holenda. Ten prozradil, že spolek chystá i dvě soutěže. „Přemýšleli jsme, že bychom projekt opět oživili a uspořádali hlasování o nejlepší epigram, nebo fotosoutěž, kdo se vyfotí u všech epigramů," konstatoval Holenda.

Pokud bude projekt úspěšný, počítá se i s jeho druhou částí, ve které by chtěl okrašlovací spolek Budoucnost umístit Havlíčkovy epigramy nastálo na fasády domů.

„Tento krok bude samozřejmě složitější a mnohem náročnější, než si jen na několik měsíců vypůjčit malý prostor ve výloze. S pevným umístěním epigramu musí souhlasit nejen majitel domu, ale i památkáři," vysvětlil další z organizátorů a člen Okrašlovacího spolku Jan Schneider.

Ten uzavřel, že lidé na stránkách Okrašlovacího spolku www.budoucnost-hb.cz rovněž mohou nalézt interaktivní mapu, která zobrazuje všechny epigramy, včetně umístění a názvu obchodu.

Autor: Filip Brož

2.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení