„Provozovatel tohoto lyžařského areálu se dlouhodobě potýká s nedostačujícím přívodem elektrické energie a vody. Zvýšení kapacity inženýrských sítí je nutné především pro zefektivnění činnosti zařízení na výrobu umělého sněhu. Oba tyto nedostatky bychom v budoucnu rádi odstranili," přiblížil zamýšlené aktivity starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl.

Na projekční přípravu a zahájení uvedených prací město Havlíčkův Brod v letošním rozpočtu vyčlenilo tři miliony korun. „Kromě toho již jednáme i s jednotlivými majiteli pozemků, které budou výstavbou a položením inženýrských sítí dotčené," podotkl Tecl.

Svůj podíl na modernizaci areálu bude mít i obec Vysoká. „Pokud dojde k modernizaci střediska, vzroste samozřejmě i počet jeho návštěvníků. Budeme proto usilovat o to, aby byla vybudována zcela nová komunikace k parkovišti pod sjezdovkou, která se bude napojovat mimo území obce. Chceme s majiteli zahájit jednání o výkupu jejich pozemků, přes které by tato komunikace měla vést," upřesnil starosta Vysoké Martin Vondrák.

Potřebovali deset dní

Lyžařský areál ve Vysoké je v péči spolku Lyžař HB, který má v současné době na výrobu sněhu dvě dělaa jednu tyč. Po posílení technických sítí by mohl přidat další zasněžovací techniku. V nynější úspěšné sezoně, kdy dost mrzlo a napadlo i dostatečné množství sněhu, potřebovali členové spolku na pokrytí sjezdovky technickým sněhem asi deset dní.

Sjezdovka na Vysoké leží v nadmořské výšce 600 metrů a ze zhruba šest kilometrů vzdáleného Havlíčkova Brodu tam lidé jezdí lyžovat řadu let.

Havlíčkobrodští zastupitelé už dříve projednali záměr celkové modernizace lyžařského areálu Vysoká asi za 100 milionů korun. Součástí modernizace by mělo být například i prodloužení stávající 420 metrů dlouhé sjezdovky o dalších 400 metrů.

Do tak velké investice se ale město pustit nechce. „Osobně si myslím, že existují dvě varianty," řekl Tecl k možným zdrojům financování. „Buď se na celý projekt podaří získat dotaci, nebo se najde provozovatel, který ho bude také financovat," uzavřel Tecl.