Podle předsedy výboru ekologa Václava Hlaváče si obyvatelé Brodu na zábavní pyrotechniku stále častěji stěžují. Zvlášť když petardy vybuchují v brodských ulicích už před Silvestrem a rány znějí ještě ještě několik dnů po Novém roce. Městský úřad necá vytisknout letáky, kde bude obyvatele Brodu žádat aby používání zábavní pyrotechniky co nejvíce omezili. Letáky dostane každá domácnost, informovat se chystá i radniční tisk.

„Zábavní pyrotechniku je třeba omezit, proto jsme kampaň schválili,“ zdůraznil starosta Jan Tecl s tím, že hlavní část kampaně směřuje na konec roku, kdy vrhači petard mají žně. „Petardy poškozují životní prostředí, vadí lidem, psi se jich bojí, trpí ptáci, které rány vyženou z hnízda a oni se už nemohou vrátit zpět,“ popsal některé následky pyrotechniky Václav Hlaváč. Ekologové navíc každý rok zveřejňují otřesné obrázky ptáků, které popálil ohňostroj.

„Ohňostroje jsou pro ptáky nepříjemné až traumatizující a mohou mít za následek i smrt,“ upozornil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Zákaz neprošel

Výbor pro životní prostředí už loni navrhl vyhlášku, která pyrotechniku zakáže, ale neuspěl.

Jak úspěšná bude letáková kampaň vyhodnotí radnice podle starosty Tecla po Novém roce. Pak se ukáže, jestli dojde u petard i na oficiální zákaz.

Oficiálně zakázali používání zábavní pyrotechniky v Novém Městě na Moravě a ve Velkém Meziříčí. Zákaz prošel i v Třebíči. V Pelhřimově sepsali obyvatelé petici. „Petardy mají intenzitu hluku 168 decibelů, přičemž práh bolestivosti je 130," zdůraznila autorka petice Pavlína Lacinová. Petici podepsalo celkem 376 lidí. Podle pelhřimovských zastupitelů je vhodným řešením apel v radničních novinách a také v místních školách než vyhlášky a zákazy, navíc město nemá městskou policii, která by dodržení vyhlášky hlídala.V Chotěboři žádají obyvatelé zákaz zábavní pyrotechniky už pět let. Ovšem tady městská policie dohlíží na pořádek a výtržníky posílá k přestupkové komisi kde na ně čekají pokuty.