„Konkrétně na budově základní školy Wolkerova a městského úřadu V Rámech. Zatím je v Brodě v provozu fotovoltaická elektrárna na jídelně školy V Sadech a další bude již brzy na střeše domova pro seniory Reynkova,“ informoval starosta Zbyněk Stejskal.

Na solární panely na budovu školy a úřadu už radnice požádala o dotace. „Neobáváme se, že bychom je nedostali. Dotační titul na fotovoltaické elektrárny je financovaný průběžně, můžeme získat až polovinu nákladů,“ poznamenal starosta. Umístění solárních panelů na jednu budovu přijde i na dva miliony korun.

Cílem radnice v Havlíčkově Brodě je nejen šetřit energie, ale také energie vyrábět na základě spolupráce s energetickou společností ČEZ s pomocí trafostanice. „Výkony našich fotovoltaických elektráren, jakmile je budeme mít, dovedou vyrobit dost energie, kterou využijeme i pro budovy, kde je vysoká spotřeba energie, ale není možné na střechu fotovoltaiku umístit,“ upřesnil Stejskal s tím, že má na mysli zimní stadion v Kotlině.

Ilustrační foto
Kauzu podvodů s byty v Havlíčkově Brodě by soud mohl rozhodnout do konce roku

Zatím tomu brání zákon. Ten nedovoluje, aby elektřina vyrobená ze solárních panelů na jedné budově byla posílána do jiných objektů, které na střeše panely nemají. Ale zákon se má podle starosty změnit. Spotřeba energie na zimní stadionu v Kotlině je skutečně vysoká. Město kvůli tomu už nechalo zmenšit ledovou plochu, vyměnit chlazení a opravit izolaci.

Podle starosty Stejskala má hledání energetických úspor ve městě na starost společnost Teplo HB. Město na to v rozpočtu vyčlenilo deset milionů korun. „Každou navrženou budovu posoudíme, zda je fotovoltaická elektrárna pro budovu vhodná a hlavně ekonomicky výhodná. Pak podáváme žádost na energetickou společnost ČEZ,“ popsal plánovaný postup připojení solárních panelů na městské budovy jednatel společnosti Teplo HB Miroslav Sommer. Aktuálně se jedná o dvě budovy. Školní jídelnu Prokopa Holého, která slouží základní škole Štáflova, a Domov pro seniory Reynkova.

Podle Sommera budově školní jídelny a domovu důchodců stačí umístit elektrárnu s nižším výkonem, než je sto kilowatt. „Protože jinak by musela být elektrárna napojená na dispečink ČEZ,“ vysvětlil Sommer. Solární panely nejen ušetří městu výdaje za energie, ale mohou prospět i v jiných směrech. Ve školní jídelně v cenách za obědy, u seniorů v doplatcích za pobyt. „Za provoz budov odpovídá zřizovatel nikoliv Teplo HB. Ten nastavuje poplatky, ale pokud zřizovatel ušetří za energie, nemá většinou důvod zvedat uživatelům ceny služeb,“ poznamenal Sommer.

Podzimní knižní veletrh se letos koná v Havlíčkově Brodě v pátek 6. a v sobotu 7. října.
Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě: Mornštajnová, Viewegh a 140 vystavovatelů

Vysoké ceny energií a potravin dopadají nejen na domácnosti, ale také na školy, které provozují jídelny. „Lehké to ale není, školy moc možností totiž nemají,“ poznamenává prezident Asociace ředitelů základních škol České republiky Luboš Zajíc.

V současné době je projekt podle Sommera v takové fázi, že odbor rozvoje města může vyhlásit výběrové řízení na dodavatele. Projekt se ale neobejde bez dotací, protože umístění solárních panelů například na střechu domova důchodců přijde na víc než dva miliony korun. Investice se ale podle Sommera městu vrátí.