Podle technického náměstka nemocnice Josefa Tvrdého pochází budova z 50. let minulého století a je to na ní znát. Zvyšující se nároky na infekční medicínu vedení nemocnice řešilo jen částečnou rekonstrukcí před dvaceti roky. „Úprava ale zdaleka nestačí nárokům dnešní doby,“ zdůraznil náměstek.

Po letech provozu jsou všechna hygienická zařízení v budově opotřebovaná. „Například časté havárie rozvodů vody nám narušují provoz, rozvody kyslíku jsou možné pouze pro část lůžek a nestačí pokrývat současnou potřebu pro léčbu pacientů,“ vysvětlil náměstek Tvrdý.

Staré semafory na Masarykově ulici se postupně vyřazují z provozu, řidiči a chodci se s tím musejí vyrovnat.
Dopravní peklo v Havlíčkově Brodě: mění tam semafory, pro řidiče nastává problém

Rozvody elektřiny nevyhovují mnohem vyšší spotřebě. Oddělení nemá žádnou vzduchotechniku. „Zatížení celého infekčního oddělení pacienty s COVID-19 nám potvrdilo nutnost všechno rychle řešit,“ konstatoval náměstek.

Proto se vedení nemocnice rozhodlo provést kompletní rekonstrukci oddělení Celá proměna pavilonu spojená s novou přístavbou přijde podle Tvrdého asi na 50 milionů korun.

Zaplněné parkoviště. Ilustrační foto.
Jak a za kolik se v Brodě parkuje: problémová Výšina nebo symbolická dvoukoruna

Rekonstrukce infekčního oddělení Nemocnice  byla nově zařazena na seznam investičních akcí Kraje Vysočina. „Pandemie a především nové zvyšující se nároky na provoz infekčních oddělení byly důvodem pro uspíšení našich plánů,“ řekl Vladimír Novotný, náměstek hejtmana. Přípravy projektové dokumentace začnou ještě letos. Prozatím nebylo definitivně rozhodnuto, kdy začnou stavební práce. „S ohledem na nutnost akce se předpokládá horizont dvou až tří let. Kraj Vysočina jako investor by na ni rád získal finanční spoluúčast z evropských fondů,“ dodal.

Infekční oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod poskytuje zdravotní péči pacientům s infekčními chorobami nejen z celého Havlíčkobrodska. „Ale, ale je zázemím pro pacienty z okresů Pelhřimov, Kutná Hora a Chrudim.