Zastupitelé proto minulý týden schválili žádost o dotaci na novou školku, která by měla vyrůst v areálu Základní školy Konečná. Díky ní by mohlo vzniknout 68 nových míst. Dalších 12 míst rodičům nabídne nová mateřská škola v Husově ulici.

Novostavba mateřské školy za zhruba 53 milionů korun by dětem nabídla celkem tři třídy. Devadesát procent celkových nákladů by přitom mohla pokrýt dotace Ministerstva pro místní rozvoj, o kterou město v říjnu zažádá. „Nová mateřská školka se v současné chvíli projektuje. Chtěli bychom pro ní využít pozemek, který vznikl po vichřici v roce 2005 v areálu Základní školy Konečná,“ uvedla místostarostka Havlíčkova Brodu Ivana Mojžyšková. Vichřice tehdy poničila křídlo školy, které město následně nechalo strhnout.

„V tuto chvíli máme ve školkách umístěné všechny děti, jejichž rodiče si podali žádost. Museli jsme ale odmítat děti z okolních obcí, ze kterých jsme děti dříve běžně přijímali, například z Knyku, kde školku nemají. Abychom vyhověli maximálnímu počtu rodičů, museli jsme dát 68 výjimek,“ doplnila Ivana Mojžyšková. V plné třídě může být v současné době pouze 24 dětí, pokud to ale dovolují rozměry třídy a hygienické zázemí, umožňuje stát výjimky, a to až do počtu 28 dětí. V posledních letech se přitom ozývají hlasy, že by se počet míst ve školkách měl ještě snížit, a to na maximální počet dvaceti dětí, což by znamenalo deset dětí na jednu učitelku.

„Ve většině školek přitom máme 28 dětí, takže pokud bychom ztratili osm v každé třídě, tak nám najednou nebude chybět 68 míst, ale dalších 200,“ nastínila další možný scénář brodská místostarostka. Ročně se v Havlíčkově Brodě narodí zhruba 250 dětí a mateřskými školami je bez schválených výjimek vykazováno celkem 170 volných míst.

Dvě třídy v nové mateřské škole by měly sloužit dětem, které již dovršily věk tří let, jedna třída by se pak specializovala na ty mladší. Součástí školky by měla být také jídelna s vybavením pro vaření dietních jídel. Dětí s různými intolerancemi totiž stále přibývá a jídelny brodských škol a školek zatím nemohou jejich potřebám vyhovět.

„Chtěli bychom, aby se v této jídelně mohly kromě běžných jídel vařit také různé diety. Stává se nám, že máme ve školách a školkách děti, které musí dodržovat určité typy diet – například celiaci a naše zařízení na to nejsou připravená, takže rodiče pak dětem musí jídlo připravovat do krabiček a ve školkách se jenom ohřeje,“ vysvětlila Ivana Mojžyšková s tím, že v jídelně by se tato jídla nejenom vařila, ale mohla by se odtud rozvážet i do ostatních škol a školek v Brodě.

„V minulosti jsme o rozvážení dietních jídel jednali i s nemocnicí. Ta sice byla ochotná pro nás vařit, ale její kuchyně nemá certifikaci pro školní stravování, takže by rodiče museli za jídlo platit plnou cenu. Navíc nemáme auto, kterým bychom obědy z nemocnice rozváželi,“ dodala brodská místostarostka.

Pokud město dotaci získá, mohlo by se začít stavět během roku 2019 až 2020.
Ještě letos by se ale v Brodě měla otevřít další školka, a to v areálu domova pro seniory v Husově ulici. Investorem je Kraj Vysočina. Školka má vyhovovat potřebám zaměstnanců nemocnice, takže bude fungovat ve speciálním dvanáctihodinovém režimu.