Získaly je Eva Teclová z Fokusu Vysočina a Martina Kadlecová ze sociální firmy Semitam.

Eva Teclová je rodačka z Havířova. K práci v organizaci vedoucí střediska Fokusu Vysočina, který se stará o duševně nemocné, se dostala, jak sama říká, řízením osudu.

ZBLÁZNIT SE JE SNADNÉ

„Ocenění si samozřejmě vážím. Vzhledem k tomu, že jsem už dost stará, rozhodli se asi kolegové, že mě nominují, protože to jsou skvělí lidé," podotkla s úsměvem paní Eva a dodala: „V době, kdy jsem začala ve Fokusu pracovat, jsem neměla odborné školy. Takže dnes bych takovou práci zřejmě nedostala. Bylo to spíš dílo náhody." Tím vlastně paní Eva potvrdila ověřenou skutečnost z praxe, že sociálním pracovníkem se musí člověk narodit, žádná škola ho nevychová. Fokus Vysočina je velká organizace s dlouhou tradicí, která nabízí zhruba sedmi desítkám lidí s duševní nemocí různé sociální služby. Počínaje odborným poradenstvím a konče chráněným bydlením. „Práce ve Fokusu mi hodně dala do života, už proto, že jsem zjistila, že takzvaně zbláznit se je velmi jednoduché a může to potkat naprosto kohokoliv," zdůraznila paní Eva. Martina Kadlecová, ředitelka sociální firmy Semitam, byla oceněním překvapena, protože, jak podotkla, vůbec netuší, kdo ji nominoval.

ASPOŇ ZAPÁLIT SVÍČKU

V současné době je tento projekt v Kraji Vysočina zcela ojedinělý. Semitam začínal jako úklidová firma, dnes provozuje také originální knihařskou dílnu. S prací s lidmi sociálně vyloučenými a handicapovanými má Martina Kadlecová bohaté zkušenosti. Starala se o mentálně postižené, deset let působila v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou. Právě mezi bývalými vězeňkyněmi má firma nejvíc klientů.

„Několikrát jsem mluvila o tom, jak těžké to mají odsouzení s návratem do života. Až mi jednou někdo řekl, tak proč s tím něco neuděláte vy," vysvětlila Kadlecová, jak vlastně sociální firma vznikla. Její životní heslo prý zní: „Lépe je aspoň zapálit svíčku, než proklínat tmu."