Její letošní dvaadvacátý ročník se uskuteční od pátku do neděle v prostorách Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě.

Pořadatel, havlíčkobrodská společnost Geonova, na tři dny promění kulturní dům s okolím ve výstaviště o rozloze zhruba 2 200 metrů čtverečních, a tak si vystavovatelé mohou vybrat, zda budou mít svoji expozici v krytých částech v přízemí nebo na balkoně, či ve venkovních prostorách.

„Tradičně výstava nabídne bohatou nabídku výpěstků zahradníků, nejen květin, semen, sazenic, ale i bylinek, ovocných i okrasných stromků. Chybět nebudou altány a pergoly, zahradní nábytek, zahradní a lesní technika, krby, udírny, skleníky. Na své si přijdou i kutilové, kteří si opět budou moci vybrat nářadí, popřípadě přímo si domluvit s některými řemeslníky drobné opravy nebo i větší rekonstrukce," uvedla Jana Koubková, jedna z pořadatelek akce.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na stálé vystavovatele, ale i na vystavovatele nové s neméně zajímavými exponáty. Mezi stálice patří i expozice firem Zahradnictví Křesťan nebo firmy Karla Kocmana Portas. Obě vedou v počtu svých účastí na výstavě. „Návštěvníci se mohou těšit i na oblíbenou zahrádkářskou poradnu Luďka Groha z Teplic nad Metují, nebo na Bohumila Petrželku ze zahradnictví v Sobíňově, kterému se podařilo vyšlechtit novou odrůdu růže. Ta se v naší soutěži růží v konkurenci asi padesáti evropských odrůd umístila na čtvrtém místě. Samozřejmě se objeví i nováčci. Například vystavovatelé nabízející kamenné koberce, zastřešení pergol a bazénů, nebo plastové výrobky pro dům a zahradu. Mezi nejzajímavější se jistě zařadí i expozice s venkovními koupacími sudy, nebo vystavovatel nabízející rybí výrobky Jihočeské fakulty. Zpestřením zejména pro muže bude jistě i sobotní prezentace vozů Škoda od firmy Auto Racek s možností využití testovacích jízd nových modelů Fabia a Fabia Combi s titulem Auto roku 2015," dodává Josef Kubát, další z organizátorů výstavy.

Pořadatelé se drží hesla „Výstava Zahrada v Havlíčkově Brodě musí být akcí pro celou rodinu na celý den!" Proto se výstaviště neobejde bez občerstvení a posezení ve velkém stanu u instalovaného pódia, kde bude po celou dobu výstavy probíhat kulturní program.

Tradiční ohňostroj

Hned vedle pódia návštěvníci mohou navštívit výstavní vysílací centrum mediálního partnera výstavy, jímž je ČRo Region, který pro děti zajistil na celé tři dny možnost využití skákacího hradu. Do kulturního programu patří také tradiční slavnostní ohňostroj, který za doprovodu hudby pořadatelé odpalují z nábřeží řeky Sázavy naproti hotelu Slunce. Tentokrát to bude v sobotu krátce po jednadvacáté hodině.

Neodmyslitelnou součástí výstavy jsou také doprovodné soutěže o hodnotné ceny. Výhru může získat i každý návštěvník, který bude mít vstupenku a koupí si drobný výrobek ve stánku Úsvitu, tedy zařízení, které se stará o mentálně postižené lidi. Drobnou odměnu samozřejmě dostane i ten, který projde brány jako pětistý v pořadí.

Slavnostní zahájení proběhne v pátek 24. dubna v devět hodin za doprovodu Havlíčkobrodské dvanáctky, která vystoupí přímo na výstavišti před branou u mlýna. Otevřeno bude do osmnácti hodin. V sobotu pak od osmi do osmnácti a v neděli od osmi do šestnácti hodin. Vstupné se již několik let nemění, pro dospělé je padesát korun, děti do šesti let neplatí nic, senioři zaplatí třicet korun.

Parkování bude na dobu trvání výstavy umožněno na středové ploše Havlíčkova náměstí, omezeně na obnoveném parkovišti přímo u výstaviště a opět v přilehlých ulicích Žižkova. Dále bude možné zaparkovat na parkovišti u stavební průmyslové školy, nebo na parkovišti v Chotěbořské ulici u koupaliště.

Více na: www.zlatyceskyrucicky.cz.

Milan Pilař