Havlíčkův Brod – Škálu volnočasových aktivit, které mají lidé v Havlíčkově Brodě v současné době k dispozici, rozšířil nedávno golfový klub a jeho driving range, jinými slovy cvičné odpaliště.

Klub byl ustaven vloni na podzim, letos v březnu navázal spolupráci s havlíčko᠆brodským aeroklubem a počátkem dubna odpálil předseda klubu Petr Jícha první míček. Za několik dní, konkrétně pak v sobotu 19. května, stvrdí přítomnost golfu a golfistů v Havlíčkově Brodě slavnostní otevření prvních deseti odpališť v areálu letiště a soutěž o nejdelší odpal. Díky ní bude stanoven i historicky první havlíčkobrodský rekord.

„První důležité krůčky má Golf club Havlíčkův Brod za sebou. Založili jsme občanské sdružení, na letišti si pronajali klubové zázemí a více než pět hektarů travnaté plochy, kterou už pravidelně sekáme do výšky tří až pěti centimetrů. Nakoupili jsme samozřejmě i potřebné vybavení, to znamená desítku odpalovacích roštů, pět tisíc míčků, hole, košíky, značky a další vybavení a nyní postupně rozšiřujeme členskou základnu. Řada dalších a neméně důležitých kroků nás ale ještě čeká," řekl Jícha a vyjmenoval například přihlášku golfového klubu do České golfové asociace, výstavbu patovacího greenu s několika jamkami a dvou pískových bankrů, které se stanou součástí rodícího se golfového areálu. V průběhu dalších let by se golfisté mohli dočkat i tréninkového hřiště o dvou jamkách.

Na etiketě trvají

„Polovina lidí z těch pětadvaceti, kteří se už stali členy klubu, golf hráli, nebo ho hrají. Druhou půlku tvoří naprostí začátečníci," pokračoval Jícha a v této souvislosti poznamenal, že první golfové údery by měla přijít nacvičovat například i čtyřiašedesátiletá seniorka z Brodu. „Zastavil se tady i čtyřiaosmdesátiletý senior z Brna a absolvoval řadu slušných cvičných odpalů," konstatoval Jícha, a tak ilustroval, že golf není sportem a zábavou jen bohatých a mladých.
„Na dodržování základní golfové etikety ale trváme," podotkl Jícha. Na odpaliště tak nemohou vstoupit lidé v modrých riflích, nebo ti, kteří přijdou jen v tílku a trenýrkách. Co se týče obuvi, jsou brodští golfisté prozatím velkorysí.
Klub může začínajícím hráčům nabídnout také služby trenéra.

„Těm pokročilejším se u nás věnuje Ir John Carroll, současný trenér juniorské reprezentace Slovenska," pochlubil se Jícha.

V okamžiku, kdy bude havlíčkobrodský golfový areál  disponovat nejen cvičným odpalištěm, ale i zmíněným patovacím greenem a pískovými bankry, bude moci zájemcům nabídnout kompletní servis v takzvané golfové akademii.
„Hráči, kteří akademií projdou, se naučí všechny potřebné údery, a získají tak průpravu, která jim umožní zúčastňovat se golfových soutěží," vysvětlil Jícha a na otázku, uvažuje-li klub o zřízení golfové školy, odpověděl, že ano. „Chtěli bychom dát dohromady skupinky dětí a začít s tréninkem," potvrdil Jícha a dodal, že s golfem mohou začít už čtyřleté děti.

Golfovou tradici Havlíčkův Brod nemá. V jinak bohaté historii města není o golfové hře ani zmínka. Vyznavači této hry proto museli za golfem dlouhá léta vyjíždět. Nejbližší hřiště měli například ve Svobodných Hamrech u Hlinska, Svratce či v Telči.

Golf se naučí každý

„Oprostíme-li se od snobismu, který hráčům golfu u nás mnoho lidí, a to naprosto neoprávněně, přisuzuje, zjistíme, že golf jako takový má řadu výhod a je pro člověka aktivitou více než pozitivní," zamyslel se psycholog Pavel Plíšek z Olomouce a pokračoval: „Hraje se v přírodě, esteticky udržované krajině a naučí se ho prakticky každý, protože nevyžaduje žádnou zvláštní fyzickou dispozici. Považuje-li ho člověk za relaxaci a odpočinek, a ne za profesionální sport, nabude díky němu i žádoucích pocitů pozitivně stráveného času. Lze ho ale chápat i jako jistý společenský fenomén, díky kterému lidé poznávají nové přátele a navazují nové společenské kontakty," shrnul Plíšek.