Amylon po všech letech a společenských změnách zůstává stále českou firmou. Navazuje na tradice českého škrobárenství z poloviny 19. století. „Firma funguje a je ve skvělé kondici,“ říká Deníku Vladimír Zeman generální ředitel Amylon. Recept na to, aby se společnosti dařilo na trhu přežít, je podle ředitele v jasně stanovené strategii, ve které se Amylonu daří nejen splnit požadavky zákazníků, ale i překonat jejich očekávání.

Produkt od Amylonu z Havlíčkova BroduProdukt od Amylonu z Havlíčkova BroduZdroj: se souhlasem firmyTo že i po třiceti letech je Amylon českou značkou je skoro zázrak. Další české výrobky jako piškoty Opavia a lentilky zmizely do zahraničí. Dokonce i slavná sirkárna Solo Sušice.

„I my dostáváme stále v uvozovkách lákavé nabídky od zahraničních korporací. Chtějí nás koupit. Nemáme zájem. Nadnárodní firma koupí kvalitní českou firmu a obratem ji zavře aby nekonkurovala, nebo její produkci změní tak, že zákazník přestane být spokojený, a to nechceme,“ zdůrazňuje ředitel.

Eurovolby 2024 na Vysočině bez incidentů. V Břevnici ale zmizela vlajka EU. Ilustrační foto
Eurovolby 2024 na Vysočině bez incidentů. V Břevnici zmizela vlajka EU

Dobová reklama Amylonu.Dobová reklama AmylonuZdroj: se souhlasem firmy

Amylon má v současné době na Havlíčkobrodsku dva závody, jeden je v Havlíčkově Brodě a druhý v Ronově nad Sázavou u Přibyslavi. „Obstát na trhu při vysoké konkurenci je těžké. Jsem ředitelem patnáct let i spolumajitelem společnosti. Už jsem stačil vychovat svého nástupce, takže Amylon jako česká značka nezanikne,“ zdůrazňuje Zeman.

S produkty Amylon se dá vykouzlit například dortS produkty Amylon se dá vykouzlit například dortZdroj: se souhlasem firmy

Společnost vyváží svoji produkci prakticky do celé Evropy. Kromě tradičních výrobků přichází i s některými novinkami. Například kuskus slaný a sladký nebo proteinový mug cake, svačinku do hrnečku, kterou lze připravit za pár minut v mikrovlnce.

Některé výrobky Amylonu si mohli návštěvníci oslav na Havlíčkově náměstí koupit. „Já na pudingu z Amylonu vyrostla. Zkoušela jsem i jiné značky, ale nemají takovou chuť, takže už jiný nekupuji,“ pochvaluje si ve frontě u stánku Věra Miláčková.

Recidivistka obvinila dozorce ze Světlé z mučení. Snímek je ilustrační.
Dozorci obvinění z mučení ve věznici ve Světlé budou žádat tučné odškodné

Tradice Amylonu

  • Na Havlíčkobrodsku je to legendární značka
  • Tradice firmy sahá až do konce 19. století
  • V této době se Christian Pešek pustil do průmyslového zpracovávání brambor  
  • Amylon vznikl v roce 1912
  • Po změně společenského systému a privatizaci se Amylon stal akciovou společností a po vzniku EU obchoduje úspěšně i v zahraničí

Oslavy Amylonu v Havlíčkově Brodě. Fotografie budov, výrobků a historické fotografie se souhlasem firmy.Oslavy Amylonu v Havlíčkově BroděZdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Podle ředitele Zemana Amylon žije ekologicky. Má vlastní řadu Bio, výrobky bez lepku. Obaly některých výrobků jsou čistě papírové bez umělých příměsí. Další jsou čistě bio produkty.

Amylon má 120 zaměstnanců. Podle ředitele Zemana společnosti nechybějí nápady a odvaha, ale schází jistota ze strany vlády. Trápí ji energetické náklady a vysoké ceny surovin, hlavně pšenice.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Stará radnice v Brodě otevírá, po letech velkých oprav. Podívejte se

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni