„Poslední velké oslavy jsme pořádali naposled před dvěma lety, kdy se konalo setkání rodáků,“ upřesnila za úřad městečka Blažena Rakušanová. S přípravami podzimního výročí začala Bělá už na jaře, kdy se rozhodla uspořádat v rámci oslav další setkání rodáků. Úřad vzal záležitost do svých rukou a rozeslal celkem 300 pozvánek.

Na samotné oslavy městečko vyčlenilo 50 tisíc korun. Na zajištění programu k významnému výročí si nenajalo žádnou agenturu, jak to učinila například obec Šlapanov nebo město Přibyslav, ale veškeré přípravy si vzalo na starost vedení úřadu společně se zastupiteli.

Oslavy začaly už ve čtvrtek vpodvečer výstavou mapující historii a současnost České Bělé. Byla otevřena v budově základní školy, která se stala spolupořadatem oslav a vítaným pomocníkem. Hlavní část se konala v sobotu na českobělském náměstí. Tam si mohli návštěvníci prohlédnout výrobky asi desítky řemeslníků.

Pořádně se před oslavami zapotily českobělské ženy. Postaraly se o výrobu veškerých dekorací a hlavně napekly množství sladkých koláčků. „Peklo se z deseti kilobramů mouky, dalších surovin bylo nepočítaně. Všechno se připravovalo ve školní jídelně,“ pochválila šikovné ženy Rakušanová. Součástí českobělských oslav byla i hasičská soutěž, všechno zakončila v neděli slavnostní mše.