Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další tajná chodba v Brodě: nikdo o ní nevěděl

HAVLÍČKŮV BROD - Středověká historie Havlíčkova Brodu vydala další střípek ze své mozaiky. Při rekonstrukčních pracích v Mateřské školce v Příčné ulici našli pod budovou zedníci dosud neznámé podzemní prostory.

23.7.2007
SDÍLEJ:

Místostarosta Libor Honzárek prý tušil, že podzemní chodby jsou nejenom pod Havlíčkovým náměstím, ale že to bude pod školkou, kam jako dítě chodil, určitě ne. Foto: DENÍK//Libor Plíhal

„Jsou sice z větší části zavezené a zasypané, ale jen asi v kubíku zavážky jsme nalezli kosti, střepy užitkové keramiky a kachlů,“ potvrdil místostarosta Libor Honzárek, který bydlí jen pár metrů od školky. Tušil prý, že podzemní chodby existují nejen pod Havlíčkovým náměstím a v jeho těsné blízkosti, ale nikdy by ho nenapadlo, že by mohly být i pod budovou, kam sám chodil kdysi do školky.

„Byl jsem příjemně překvapen, když se chodba do středověké místnosti se všemi atributy středověkého sklepa ukázala a odhalila i portál chodby. Teď je potřeba v relativně krátkém čase, který máme na rekonstrukci, vynosit navážku a místo prozkoumat,“ vysvětloval Honzárek. Rekonstrukce školky má být hotová do září.

„Sklep byl schován za dřevěným obkladem, těsně za schody vedoucími z přízemí. Ve chvíli, kdy jsme posvítili baterkou do chodby, jsme objevili tyto prostory,“ řekl zedník a nálezce Jiří Pech.

Minisklípek školka využívala jako sklad, ale nikoho nenapadlo, že by za dřevěnou stěnou mohla být další chodba a sklep. Z něj pak směrem pod chodník v Příčné ulici a možná někam dál, dejme tomu k děkanskému kostelu, vede podzemní chodba.

Minimálně vchod do ní byl ve sklepě objeven. Zda však pokračuje dva metry nebo sto, si nikdo netroufá odhadovat.

Historie původní stavby, z níž objevili zedníci ještě zbytky stěny, které nekorespondují s dnešními zdmi, možná souvisí se 13. stoletím a Řádem německých rytířů. Ti tu totiž založili kostel Nanebevzetí Panny Marie a v budově nad dnešní školkou, kde sídlí oblastní charita, měli zřejmě svou správní budovu – komendu.

Kolem ní zpravidla vystavěli hospodářské budovy. Za školkou se v uplynulých dnech našla i středověká studna. Řád působil ve městě až do vpádu Jana Žižky v roce 1422.

Radnice výzkum podpoří

„Zbytky dřeva, čepů i střepů mohou archeologům napovědět, co tu stálo před tím. Na radnici jsme se jednomyslně shodli, že průzkumné práce podpoříme. Vždyť jsme svým způsobem našli poklad,“ přiznal Honzárek.

Pod Havlíčkovým náměstím a v těsném okolí se v minulosti nacházely dokonce dvě patra vzájemně propojených sklepů, jimiž se prý dalo obejít celé náměstí. „Dnes jsou však ze dvou třetin nepřístupné. V minulosti byly zasypané nebo zavezené, protože se propadávalo náměstí. Původní stěny byly kamenné nebo vytesané do kamene, dnes už bohužel neexistují,“ vysvětlil archeolog havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Pavel Rous.

Poslední mapa chodeb pochází z roku 1969, pak byla většina z nich barbarsky zalita betonem. Podzemní prostory sloužily obyvatelům středověkých měšťanských domů jako sklady potravin, úkryt a často tu měli i studně.

23.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení