Práce ale rozhodně není jednoduchá: „Je to náročnější, protože ty kameny se musí skládat,“ shodují se dlaždiči, kteří v uličce pracují. Jak se ale zdá, jejich úsilí však bude stát za to. Lidé si nový vzhled pochvalují.
 
„Těšili jsme se na to několik let, jsme rádi, že se to podařilo. Sice je pravda, že technika nám teď jezdí pod okny, ale rozhodně to stojí za to. Aspoň nám už nebudou chodit kačeny z parku sem na návštěvu,“ usmívá se jeden z obyvatel Kozí uličky, Josef Nabitý.
 
O opravě uličky se ostatně jedná už několik let. A podle místostarosty Libora Honzárka už dokonce dvě volební období.
 
„Kozí ulička se nachází v památkové zóně, takže probíhaly diskuze s odborem rozvoje města, orgánem památkové péče. Záměrem bylo, aby ulička dostala podobu, jakou měla v pozdním středověku, včetně zachování maximálního množství středověké kamenné dlažby,“ vysvětluje Libor Honzárek.
 
Původní dlažba tak byla vybrána. Pokud by nevystačila, bude doplněna replikou kamenné dlažby, takzvanými kamennými odseky. Celá investice bude město stát necelých pět milionů korun.
 
V uličce byly také zrekonstruované inženýrské sítě. Při práci na výkopech tu byly nalezeny i zbytky staré keramiky. „Na historický původ odkazuje také způsob výstavby domů, když totiž hradby přestaly plnit svůj obranný účel, byly k nim přistavěny domy,“ popisuje Honzárek. V uličce jsou také vidět lepenkové střechy, které byly hlavní střešní krytinou ve městě v 19. století.