To bylo několik podmínek, jež museli zvládnout borci, kteří se chtěli úspěšně zúčastnit souboje o ceny na sobotních pivních slavnostech ve Světlé nad Sázavou. „Já jsem si dal teď několikaměsíční pivopauzu, jinak jsem spíš na vínečko,“ prozradil před soutěží moderátor akce televizní bavič Eduard Hrubeš. Vpořadí již 14. ročník Pivních slavností pořádal Hokejový klub Světlá nad Sázavou a místní skláři.

„Jde především o legraci. Pivní soutěže jsou většinou mužská záležitost, ale už jsme měli mezi závodníky i několik žen. Je to recese, do pohoršlivého stavu se nedostal zatím nikdo,“ upřesnil za pořadatele Jaroslav Švorc, hledíc přitom přísně na první part závodníků: „Ne abyste se opili ještě před soutěží.“

Borec se zakuckal

Zatím co o souboj vpojídání párků velký zájem nebyl vsoutěži o pití piva na ex, neboli pivní sprint se podařilo postavit hned dvě družstva.

„Loni se mi, pravda, moc nedařilo. Špatně jsem se nedýchl a už to bylo,“ posteskl si „horký favorit“ Vladimír Pluhař pověstný tím, že do sebe dokáže obrátit půllitr piva za 2,4 vteřiny. Jeho rekord zatím nikdo nepřekonal. Bohužel borec se špatně nadýchl i letos a skončil až na třetím místě. Porazil ho kolega Pavel Pilař, byť půllitr vypil jen za 3,6 vteřiny. Soudcovat při tak náročném klání není jednoduché, občas to může být i velmi nebezpečné.

„Minule se jeden soutěžící při pivním sprintu tak zakuckal, že mi osprchoval celá záda. Říkal jsem si, že do Světlé pojedu už jen snepromokavou vestou,“ posteskl si Hrubeš. Na takové případy byli letos pořadatelé připraveni a pod stoly soutěžících umístili decentně kyblíčky.