Hejtman Vítězslav Schrek si současnou situaci uvědomuje. „Pohybujeme se až na denní kapacitě tři a půl tisíce testů, což je pro nás maximální strop. Zaktivizovali jsme všechny laboratorní kapacity, o kterých v Kraji Vysočina víme,“ řekl v úterý 30. listopadu po poledni. „Nemocnice testují naplno a zařazeny jsou i všechny soukromé laboratoře. Jiné kapacity už nejsou, nemáme laboratoře ani laboranty,“ dodal.

K vážné dopravní nehodě jeli hasiči z Polné a Bohdalova.
Silnice na Vysočině jsou pod sněhem. Kdo nemusí, ať nevyjíždí, apeluje policie

Hejtmanství vyjednalo, že se část testů bude vozit na vyhodnocení do Ostravy, část své kapacity přislíbila i Fakultní nemocnice Brno. Schrek si uvědomuje, že tam je laboratorní vybavení oproti standardním nemocnicím na úplně jiné úrovni.

Čekací doba na test je na Vysočině aktuálně v průměru tři až čtyři dni. „To pořád z epidemického hlediska dává smysl. Jsou kraje, kde je čekací lhůta šest až sedm dnů, tam už to smysl dávat přestává,“ zhodnotil hejtman. Uzavřel pak tlumočením názoru epidemiologů - ve chvílích, kdy je pozitivita testů čtyřicet procent, ztrácí smysl nejen trasování, ale i samotné testování.