Nyní je však historický most, jeden z deseti nejstarších v Česku, zachráněn. Opravená renesanční památka v Ronově nad Sázavou, místní části Přibyslavi, byla včera zkolaudována, jezdit se po ní začne, jakmile kolaudační rozhodnutí nabude právní moci. „Účastníci řízení mají ještě některé drobné připomínky technického rázu," upřesnil místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Původní kamenný most je nyní omítnutý, chodce překvapí i to, že kamenná dlažba pokrývá pouze tělo mostu, okraje jsou vyasfaltované.  Podle Kamaráda se na tom dohodla radnice s památkáři.

Právě dohady těchto dvou stran o způsobu rekonstrukce na dlouhé měsíce zabrzdily práce na záchraně vzácné technické památky. Tu loni v zimě poničily ledové kry, pak se propadla pod těžkým traktorem a nakonec vše dorazily letní deště. Část mostu se zřítila do řeky. Oprava stála více než 2,5 milionu korun. „Myslím, že jsme dospěli ke shodě, která vyhovuje všem. A co je nejdůležitější, most není jen historickou kulisou," zdůraznil Kamarád. Most je průjezdný a má nosnost 22 tun.