V Havlíčkově Brodě je Petr Fiala první člověk, který se rozhodl před soudní budovou pro takovou formu protestu. Jak vysvětluje, drží hladovku pro porušování práva na odvolací soud. Tvrdí, že za všechno mohou spory v rodině. Výsledky dědického řízení po zesnulém otci a následné odvolání. Co se za tu dobu jeho protestů změnilo? „Vlastně nic,“ přiznává. Hladovkou chce na sebe aspoň upozornit. Petr Fiala stojí před havlíčkobrodským soudem víc než týden. Na krku má ceduli z kartonové krabice a po ruce lahev s vodou. Pro hladovku se prý rozhodl náhle jako pro poslední možnost.

Petr Fiala protestuje před Okresním soudem v Havlíčkově Brodě.
Protestní hladovka v Havlíčkově Brodě. Muž stojí před soudem a doufá ve změnu

Na otázku jak dlouho hodlá před soudem protestovat, jen krčí rameny. Důvodem, proč tady stojí, je fakt, že místní soud mu údajně zavrhl odvolání proti rozhodnutí jeho otce syna vydědit a tím ho připravil o rodinný dům a pozemky. „Otec všechen majetek napsal na moji sestru. Advokát mi dal špatné datumy k odvolacímu soudu, soudní poplatek jsem poslal o pár dní později a z toho důvodu na odvolání soud nebral zřetel,“ vysvětluje hladovkář důvody své nespokojenosti s právním systémem.

Na otázku, jak vlastně hladovku drží, vysvětluje Deníku, že před soudní budovou stojí v době úředních hodin. Na noc se vrací domů do vesnice nedaleko Havlíčkova Brodu. Stejně tak si dává pauzu v protestování přes víkend. „To se starám o čtyřletou dceru, kterou mám v občasné péči. Není to pro mě snadné, tady takhle stát. Mám cukrovku a roky jsem v invalidním důchodu. Navíc mi hrozí vystěhování z domu a musím si hledat nové bydlení,“ stěžuje si.

Poplatek za odvolací soud

Jak se zdá, Petr Fiala ale pomalu dochází k názoru, že jen stát s cedulí na krku před okresním soudem mu asi moc nepomůže. „Těm lidem nahoře jsem jen pro smích. Dostal jsem tip na bezplatnou občanskou poradnu ve městě. Mám tam zajít a poradit se, co dělat dál. Za zkoušku nic nedám. Třeba mi tam pomohou. Na drahé právníky totiž nemám peníze a už nevěřím, že u nás existuje spravedlnost. Pravdu má jen ten, kdo má peníze a známosti. Ale v naší rodině to já bohužel nejsem,“ dodává Fiala.

Mluvčí havlíčkobrodského soudu Jana Panská naposledy Deníku potvrdila, že muž vedl se svou sestrou opravdu soudní spor v dědickém řízení o nemovitost. „Jeho otec ho měl vydědit, s čímž on nesouhlasil. Soud loni jeho argumenty zamítl. Proti tomu se odvolal, ale do stanovené lhůty nezaplatil za odvolání soudní poplatek dva tisíce korun,“ komentovala mluvčí Panská.

Ilustrační foto.
Neznámý střelec v Ledči zmrzačil kočku. Případem se zabývá policie

Podle ní muž peníze uhradil až druhý den po uplynutí lhůty. „Což soud už nemohl přijmout. Poplatek prostě zaplatil pozdě. Proto soud řízení pravomocně zastavil a poplatek mu vrátil. Nyní běží nové řízení vyklizení nemovitosti,“ doplnila mluvčí havlíčkobrodského soudu.

K tomu, že nyní stojí muž před soudem s cedulí na krku, se více mluvčí soudu vyjadřovat nechce, ale respektuje, že na to má právo.