Lidé dávali hlasy, celkem jich bylo kolem sedmi tisíc, několika finalistům, mezi nimiž figurovalo i Havlíčkovo náměstí v Havlíčkově Brodě.
„Počet hlasů nás mile překvapil. Vybraná prostranství jsou určitě velmi inspirativní a skutečnost, že se těší takovému zájmu veřejnosti, může sloužit jako motivace pro ty města a obce, které uvažují o revitalizaci vlastních náměstí a návsí," uvedl jeden z porotců, architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství.

„Náměstí či náves má pro obyvatele měst a obcí od nepaměti velký historický význam a představuje symbol pospolitosti. Je to místo společného i společenského setkávání, veřejného života a místo, kde se odehrávají mimořádné i každodenní lidské činnosti. Místo, ve kterém žijeme a pomáháme jej vytvářet, může zpětně utvářet nás, naši společnost i mezilidské vztahy. Ráda jsem proto podpořila tuto soutěž a udělila jí záštitu Ministerstva pro místní rozvoj," sdělila ministryně Karla Šlechtová.

U Havlíčkova náměstí porota porota ocenila především opatrné používání vegetačních prvků v souladu s historickou hodnotou okolních staveb. „Havlíčkovo náměstí prošlo kompletní rekonstrukcí v letech 2009 až 2011. Město financovalo přestavbu pouze z části, téměř padesát procent uhradily evropské dotace. Celkové náklady činily kolem 84 milionů korun," připomněla mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Do finále dále postoupila náměstí v Hlučíně, Novém Jičíně, Velké Bystřici a náves v Úterý. Kdo v anketě nakonec zvítězil a koho ocenila porota, to se veřejnosti dozví 24. listopadu na konferenci Moravské obce a města v Brně.