„Prostředky na mzdy alespoň v částečném objemu byly. Obě firmy, které dohromady zaměstnávají sedmnáct set padesát lidí, ale mají již několik týdnů zablokované účty a nemohou s penězi volně disponovat,“ vysvětlil mluvčí sklářského holdingu Bohemia Crystalex Trading Karel Samec.

Ve Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou ani čtvrteční večerní jednání žádný posun nepřineslo.

„Situace je komplikována tím, že dosud nebyl v této společnosti určen ani předběžný insolvenční správce, na rozdíl od Poděbrad, s nímž by bylo možné jednat. Přesto lze tuto, prozatím patovou, situaci po jeho jmenování vyřešit. Doděláním nedokončených zakázek a vyinkasováním takto získaných peněz coby mezd,“ doplnil Samec. Upozornil ale, že s tímto postupem musí souhlasit věřitelské banky. Přesto podle něho stále existuje šance, že by mzdy mohly být vyplaceny do konce října.

„Vedení společností slibuje jediné. Udělá maximum možného proto, aby tento stav trval co nejkratší dobu,“ poznamenal Samec a dodal, že společnost Bohemia Crystalex Trading a obě zmíněné firmy se všem zaměstnancům omlouvají za způsobené potíže. „Bohužel v současnosti není v jejich silách a reálných možnostech uspokojit jejich oprávněné nároky. Vedení společností slibuje jediné. Udělá maximum možného proto, aby tento stav trval co nejkratší dobu.“

Sklářské odbory ale před přehnaným optimismem varují.

„Je nutné si uvědomit, že všechny peníze, které se teď v holdingu objeví, vyinkasují jako první věřitelské banky,“ prohlásil šéf sklářských odborů ve Světlé nad Sázavou Stanislav Vaněk. (zrc)