O víkendu otevřelo poprvé svoje brány koupaliště v Přibyslavi.

„Návštěvníků zatím přišlo jen málo, ale pokud teplé počasí vydrží, návštěvnost určitě stoupne," doufá vedoucí Sportovního zařízení města Přibyslav Zdeněk Matějka. Koupaliště v Přibyslavi bude po celý týden otevřeno odpoledne od 13 do 19 hodin, jestli se otevírací doba prodlouží, to bude hodně záležet na počasí, protože venkovní bazén nemá žádné vyhřívání a jediným zdrojem ohřevu je slunce. „Jak bude vypadat letošní sezona, to opravdu v této chvíli netuším," krčí rameny Matějka. Koupaliště v Přibyslavi je letos otevřeno již šestým rokem. Na solární ohřev nejsou peníze a město do vytápění bazénu investovat nehodlá.

Umělý ohřev vody v Přibyslavi nebude

„Podle mého názoru investovat peníze z rozpočtu do vyhřívání bazénu nemá cenu. Jestliže není příznivé počasí, půjde se do bazénu koupat málokdo, bez ohledu na to, jestli je vytápěný nebo ne," konstatoval už loni  starosta Přibyslavi Jan Štefáček. Podle jeho názoru solární ohřev návštěvnost bazénu sotva zvýší. V současné době má tento systém ohřevu vody jen Havlíčkův Brod a ani tam, jak míní starosta, návštěvnost bazénu netrhá v chladném počasí rekordy.

Hlavní součástí letního koupaliště je bazén o objemu 400 kubíků vody. Tu SZMP čerpá z běžné vodovodní sítě. Voda je pravidelně čištěna, o provozu bazénu a hygieně vede SZMP podrobné záznamy. Podle Zdeňka Matějky se v letošní sezoně nebude v provozu bazénu ani v souvisejících službách nic měnit, zůstat stejné mají i ceny.

Návštěvnost letního koupaliště je podle Matějky ovlivněna především počasím.

V roce 2010 navštívilo bazén 10 tisíc lidí, v roce 2011 osm tisíc, velkou návštěvnost měl bazén i loni v době tropických veder. Kromě bazénu pro dospělé o hloubce 1,10 metrů je návštěvníkům k dispozici ještě dětský bazén, různé atrakce.

Havlíčkobrodský venkovní bazén zahájil sezonu už minulý týden ve čtvrtek v 10 hodin, stejně jako jihlavský Vodní ráj.

„Věříme, že pěkné počasí nám sem lidi přiláká," říká provozní koupaliště Marie Bártová. I zde se návštěvnost odvíjí v závislosti na počasí, studené dny bez sluníčka mohou znamenat pro provozovatele bazénu až statisícové ztráty. Na první plavce v Havlíčkově Brodě čeká voda o příjemné teplotě, na čemž má  podíl instalovaný solární ohřev vody.

Bazény a skluzavky

Otevírací doba v průběhu týdne je od 10 do 19 hodin, o víkendu se otevírá už v devět hodin ráno. Celodenní vstupné pro dospělé je 60 korun, pro děti 40.

Návštěvníci zde mají k dispozici dva bazény. První je určený pro kondiční plavání, druhý je relaxační, vybaven divokou řekou, dvěma chrliči, perličkami, masážním hříbkem, dvěma skluzavkami a dětským brouzdalištěm. Pro děti jsou připraveny také houpačky a prolézačky.

Areál koupaliště vedle plavců mohou využít i další sportovci. Těm jsou k dispozici (i mimo otevírací dobu) dvě hřiště na tenis a volejbal.

Hřiště pro beach volejbal je umístěno uvnitř areálu – lze ho využít i mimo otevírací dobu koupaliště po dohodě se správcem, informují technické služby města Havlíčkův Brod.

Součástí areálu je i občerstvení a surfbar. Kromě Havlíčkova Brodu a Přibyslavi je vodomilům k dispozici Vodní ráj v Jihlavě, další koupaliště jsou v Humpolci, Pelhřimově, ve Žďáru nad Sázavou nebo Moravských Budějovicích.

Po vlastním koupališti zatím marně volají ve Světlé nad Sázavou, kde projekt venkovního koupaliště je celá léta na papíře, ale vše závisí na financích, akce by stála asi 40 milionů.

Podobná situace je také v Chotěboři.