Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horní Paseka na Ledečsku má svůj vlastní znak

Horní Paseka – Návrh znaku byl schválen usnesením zastupitelstva obce ze dne 15. května 2015 v podobě zeleného štítu, v němž se pod červeno-stříbrně vlnkovitě dělenou vlnkovitou hlavou štítu nacházejí tři stříbrné smrky, prostřední větší.

20.6.2016
SDÍLEJ:

Horní Paseka má vlastní znak.Foto: Archiv autora

Obec Horní Paseka tvoří dvě takzvané základní sídelní jednotky – vlastní Horní Paseka a území zaniklého městečka Zahrádka.

V případě Horní Paseky nepotvrdil archivní průzkum existenci vlastního obecního obrazového pečetního znamení.

Městečko Trhová Zahrádka naproti tomu užívalo v minulosti svůj vlastní znak, který se ustálil v podobě stříbrného břevna v červeném štítě, i když původně se asi znak vyvinul z trojdílného černo-stříbrno-červeně děleného erbu Trčků z Lípy, kterým Zahrádka patřila v letech 1436 až 1636. Znak je doložen několika pečetními a razítkovými typáři, přičemž na nejstarším, pozdně gotickém, břevno obsahuje navíc dekorativní damaskování.

Znak obce obsahuje následující obecné a heroldské figury: Heroldský figurální motiv (vodorovného) dělení znakového štítu na tři části vychází z historického znaku Zahrádky, přičemž tento motiv je modifikován do podoby dvojitého vlnkovitého dělení štítu – konkrétně do heroldské figury vlnkovitě dělené vlnkovité hlavy, přičemž vlnkovité dělení symbolizuje jednak polohu území obce na pravém břehu přehradní nádrže Švihov (Želivka) a jednak poutní místo Křižná studánka. Obecná figura tří jehličnatých stromů – smrků – vystihuje lesnatý charakter krajiny, do níž je obec zasazena, a připomíná i její název odvozený od mýcení lesa.

Z heraldických tinktur jsou v návrhu znaku uplatněny červená, stříbrná a zelená – tj. tinktury vyjadřující geografické charakteristiky obce a připomínající tinktury historického znaku Zahrádky.

Jan Tejkal

Autor: Redakce

20.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení