„Orchideje vystřídaly hortenzie. Na letní měsíce jsme na našem zámku připravili další květinovou výstavu, společně s výstavou sklářských unikátů,“ upřesnila Marta Marianová, která spolu s manželem Jiřím vlastní zámek už zhruba dva roky. Jak upřesnila, nedávno připravil zámek výstavu orchideí a měl s ní velký úspěch. „Takže teď jsou to hortenzie, ty k létu samozřejmě patří,“ dodala Marta Marianová. Výstava trvá do konce srpna.

V prostorách zámku je aktuálně k vidění expozice hortenzií v počtu desítek druhů. Keře, stromky, či hortenzie popínavé. Květiny si návštěvníci mohou dokonce odvézt domů. Inspirací, proč mít doma zrovna hortenzie, pro ně mohou být nádherné rozkvetlé keře přímo na nádvoří.

Jak se doma o hortenzie postarat, radí zkušený zámecký zahradník Jakub Šmíd. „Především hodně zalévat, důležitý je výběr a vhodné stanoviště,“ upřesnil s tím, že hortenzie je unikátní květina i tím, jak dovede měnit barvu podle půdy, kde zrovna roste.

Výstava květin je doplněná soutěžními neméně originálními skleněnými exponáty vyrobenými u příležitosti tradičního setkání a soutěže sklářských brusičských mistrů ve světelských sklárnách Bomma a Rückl.  „K vidění je ucelená sestava 160 soutěžních exponátů autorů ze 16 zemí, kteří se zúčastnili 10. mistrovství světa v broušení skla pořádané sklárnou Bomma,“ doplnila Marianová.

Kromě soutěžních prací mají návštěvníci možnost zhlédnout i výtvory světových sklářských mistrů, kteří zasedli v porotě světové sklářské soutěže. To jim dává jedinečnou šanci vedle sebe porovnat díla soutěžní a díla porotců a prožít léto se sklářskými mistry.

Fotogalerie: Rozkvetlé skleněné léto na zámku ve Světlé nad Sázavou

Rozkvetlé skleněné léto je jen jednou z celé řady výstav a projektů, kterými chtějí noví majitelé zámku oslovit návštěvníky. „Chceme přivést do zámku život,“ řekli Deníku oba manželé Marianovi už v době, kdy zámek koupili.

Manželé pocházejí ze Šumavy, studovali v Praze, na jižní Moravě jsou známí jako úspěšní podnikatelé v gastronomii a hotelnictví. Na Vysočinu přijeli proto, že chtějí po třiceti letech intenzivní práce zvolnit a dát životu nový směr. Zámek ve Světlé manžele okouzlil na první pohled. Rozhodli se v něm zúročit to, co se za léta praxe neučili.

Dalším bezesporu zajímavým projektem pro návštěvníky je od poloviny července do začátku září nevšední prohlídka pod názvem Za oponou, na které Marianovi chtějí ukázat místa, kam se běžně turista nedostane. Nepřístupné prostory zámku od sklepení až po půdu, výhled ze zámecké věže, dosud nedotčené prostory, ale i nakouknutí do nově moderně zrekonstruovaných pokojů.