Turisté se do Sobíňova sjíždějí každoročně po stovkách. „Když si ale na cestě nemáte kde dát pivo nebo něco k jídlu, hodně lidí ztratí zájem,“ konstatoval turista Zdeněk Moravec z Havlíčkova Brodu. Dvakrát do roka se v Sobíňově konaly velké turistické pochody. Začínaly a končily v hospodě U Štefana na tradičním guláši. „Hostinský zestárl,“ řekl naposledy Deníku starosta Sobíňova Miloš Starý. Hospodský Štefan Lazorčák, kterému místní říkali Pišta, měl po sedmdesátce stání za pípou už dost. Rozhodl se hospodu prodat. Nakonec ji koupila obec. „S nápadem přišli místní,“ upřesnil starosta Starý.

Zastupitelé nápad posvětili, a tak hostinec skončil v rukou obce. „Stálo to milion osm set tisíc. S bývalým majitelem jsme se dohodli na splátkách,“ upřesnil Starý. Prostory tak mohou v Sobíňově dokonce pronajímat. „Ovšem jen jako hospodu. Na vesnici hospoda patří a když není, je to špatné,“ zdůraznil sobíňovský starosta.

Kopec Vysoká nad obcí nabízí využití v zimě i v létě.
Spory lyžařů s farmářem skončily: sjezdovka ve Vysoké může fungovat dál

Hospoda U Štefana k Sobíňovu neodmyslitelně patřila. Obec ji vlastní dva roky a pustila se do oprav. Jenže podle starosty se nájemci nehrnou. „Vyhlásili jsme už třetí kolo výběrového řízení. Uvidíme, jestli se najde vážný zájemce. Nájem jsme dali minimální, nabízíme i další výhody. Chceme hospodu udržet už kvůli vyhlášeným turistickým akcím,“ upřesnil starosta.

Zájem o provoz hospod klesl v době pandemie, teď hostinské ničí vysoká inflace a drahé energie. Hospoda v Sobíňově je k nájmu od června, na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou. Obec si v hospodě nepřeje výherní automaty, nájemce má povinnost umožnit místním spolkům pořádání akcí, včetně vyhlášených turistických pochodů.  Na vesnici si hospody na sebe často nebyly schopné vydělat už dřív. Takže se v některých vesnicích zavírají, nebo je drží při životě místní spolky. Například hasiči.