Jak ale upozornil Pavel Machálek, předseda představenstva společnosti RA HB, neznamená to, že když byl vydán demoliční výměr, hotel půjde k zemi okamžitě. „Výměr je pouze vydaný. Jak to všechno bude, je otázka. Není to tak jednoduché a nechci předbíhat, co bude dál,“ vyjádřil se ohledně budoucnosti této ikonické stavby, aniž by se pouštěl do bližších podrobností.

O tom, že je osud největšího brodského hotelu nahnutý, se ve městě spekuluje už od počátku loňského roku. Jednou ze spekulací bylo, že se mu mohl stát osudným také covid a s tím související zákaz restaurací a následně i ubytovacích zařízení. Vlastní ho společnost RA HB, která je personálně velmi úzce spjatá s Coop družstvem HB, což je nástupce někdejšího státního podniku Jednota. Ve velké části republiky provozuje síť obchodů s potravinami a smíšeným zbožím.

„Je to problémový barák. Budova je ve špatném technickém stavu, což je podstata celé současné situace. Chce to velké opravy, generální rekonstrukci. A to nejsme schopni dát dohromady,“ vysvětlil Machálek, který je zároveň členem nejužšího vedení Coop družstva.

Lepší využití

Vlastník už od loňska hledá pro hotel nového majitele. „Pověřili jsme realitní kancelář, která za nás v této věci jedná,“ informoval loni v květnu předseda představenstva Coop družstva HB Vladimír Stehno.

Dodnes však k prodeji nemovitosti nedošlo. „Pár zájemců se našlo, a dokonce existují i nějaké dohody. Ale jak to všechno dopadne, nevím,“ nechtěl být konkrétnější Pavel Machálek.

Už rok a půl se spekuluje, že na místě hotelového komplexu vyroste prodejna společnosti Lidl. Majitel hotelu tyto spekulace potvrzovat ani vyvracet nechce.

Nepřímo ale jednání potvrdil samotný obchodní řetězec. „Rádi bychom ve zmíněné lokalitě otevřeli druhou prodejnu v Havlíčkově Brodě. Celý projekt je však aktuálně v rané fázi příprav,“ uvedl mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler. Víc obchodní řetězec své aktivity v Brodě nekomentoval.

Že by ale prakticky v centru města, na nejrušnější havlíčkobrodské křižovatce, na níž se sbíhají silnice první třídy a kudy denně projdou či projedou desítky tisíc lidí, měla vyrůst prodejna Lidl, se vedení města příliš nezamlouvá. Od velice lukrativního místa by si slibovala mnohem zajímavější a atraktivnější využití.

„Osobně si o zvažovaném využití těchto pozemků myslím spoustu věcí. Nemělo by zde vyrůst něco, co by zhoršilo prostředí v dané lokalitě,“ velice diplomaticky se vyjádřil místostarosta Libor Honzárek.

Nejen vedení města se nelíbí unifikovaná vizuální podoba prodejen Lidl. V lokalitě hned u řeky na dohled od historického centra města by podle mnohých nepůsobila nikterak výstavně.

Hotel je stále v provozu, byť notně omezeném. V posledních dvou letech slouží víceméně jen jako ubytovna pro obvykle zahraniční pracovníky. Pokoje se pronajímají prakticky jen v jednom patře ze tří, v ostatních se ani netopí.

Vyhlášená restaurace Švejkovna

Jak dlouho ještě bude hotel otevřený, netuší. „Zatím mám smlouvu na dobu neurčitou. S majiteli jsem už dlouho nemluvila, posledního zhruba půl roku jsem je ani neviděla,“ dodala provozní hotelu Ladislava Nováková.

Za plného provozu nabízel hotel postavený v 80. letech minulého století celkem 109 lůžek ve 47 jedno až čtyřlůžkových pokojích. V areálu se nacházela hotelová restaurace s barem a několika salonky, sloužil tu i velký sál pro společenské akce či konference a kongresy.

Vedle hlavního vchodu fungovala na jedné straně oblíbená restaurace Švejkovna, na druhé pak bar s hernou. Veškeré stravovací provozy a s nimi související zázemí se však uzavřely loni na jaře v souvislosti s vládními proticovidovými opatřeními. Od té doby nebyl jejich provoz obnoven.