Tím byl chotěbořský pivovar. Nově by reprezentativní restauraci a vinárnu, kterou lidé znají více pod názvem Žumpa, měla získat od září brodská hotelová škola. Ta ji chce využít jako středisko praxe pro své studenty.

„V současné době hledáme vhodné zaměstnance, kteří povedou naše žáky na jednotlivých úsecích, tedy v kuchyni a v obsluze," uvedl ředitel Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod Jiří Forman. Ten dodal, že škola zanechá původní koncept celé restaurace.

„Rádi bychom i nadále pokračovali v nastolené tradici moderní gastronomie, tedy chceme připravovat kvalitní jídla z čerstvých a regionálních surovin," konstatoval Forman. Podle něho se v restauraci bude vařit za tržní ceny.

„Rozhodně nechceme zničit okolní restaurace 
v centru města," zdůraznil Forman. Podle něho na jídelním lístku nebude chybět oblíbené polední menu či tradiční česká jídla.

Poslední měsíce je však restaurace zavřená a v okolí probíhají stavební úpravy. Škola by chtěla Radniční restauraci otevřít do konce září.

„Návrh prošel již radou města a aktuálně příslušné odbory připravují nájemní smlouvu a konkrétní podmínky," řekl místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl. Ten dodal, že s pivovarem se město dohodlo na předčasném ukončení smlouvy k 31. květnu.

„Pravidelně se účastním zasedání školské rady, kde se hodně diskutuje o učňovském školství. Škola nás na radě oslovila s návrhem, že by 
v Radniční restauraci zřídila učňovskou restauraci. 
V rámci praktického vyučování by se zde studenti učili pod dohledem mistrů odborného výcviku," vysvětlil Jůzl.

Ten podotkl, že studenti hledají složitě praxi v jiných restauracích ve městě. „Podobnou zkušenost s učňovským střediskem má například hotelová škola v Třebíči, která má svoji restauraci v Náměšti nad Oslavou," popsal Jůzl.

Havlíčkobrodská radnice hodlá hotelové škole restauraci pronajmout za stejných podmínek jako chotěbořskému pivovaru.

„První rok by mělo nájemné činit 120 tisíc korun. Promítnuta v něm bude i úhrada za poskytnuté vybavení," uvedl Jůzl. Do obnovy restaurace město totiž již investovalo okolo deseti milionů korun.

„Dodavatel, tedy místní firma Stavointerier, opatřila celý suterénní prostor novými rozvody teplovodního vytápění, zhotovila systém odvodu spodních vod, upravila schodiště, vedoucí až do prvního patra objektu, a mnoho dalších úprav," řekl již dříve místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.

Celý objekt patří městu Havlíčkův Brod, které restauraci a vinárnu pronajalo před dvěma lety, a to na základě výsledků veřejné soutěže.

„Vítězem se tehdy stal Pivovar Chotěboř, který se výběrového řízení zúčastnil jako jediný zájemce. Posléze se majitelé pivovaru dohodli nejprve s podnikatelem Bohuslavem Rasochou a poté s posledním nájemcem Davidem Kotlasem," uzavřel místostarosta Honzárek.