Díky srpnovým dešťům se objevila celá škála druhů – jak jedlých, tak jedovatých. Houbaři však sbírají zodpovědně, a tak většina nemocnic v Kraji Vysočina přijímá otrávených pacientů minimum.

Nemocnice Jihlava letos zaznamenala pouze dva případy otravy, a to hned na jaře. „Na urgentní příjem přijely matka s dcerou, musel se jim vypláchnout žaludek," uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Podobné zprávy poslali také z nemocnic v Novém Městě na Moravě a Havlíčkově Brodě. Jediný případ se objevil i v třebíčské nemocnici. „Do naší nemocnice přišel pacient s bolestmi břicha před čtrnácti dny. Otrava to ale nebyla vážná, vše vyřešil výplach žaludku," sdělil Petr Palovčík, mluvčí Nemocnice Třebíč.

Teď je větší riziko

Na přelomu léta a podzimu je větší šance, že se objeví množství neobvyklých druhů hub. Podle předsedy jihlavského Mykologického klubu Jiřího Burela je toho období nejúrodnější: „Aktuálně růst na Vysočině a Žďárských vrších je teď na maximu. Díky deštivému létu vyrostla celá řada letních druhů a nyní, když začíná podzim, se ukazují i první podzimní druhy, což je ideální stav."

Jenže různorodost hub znamená i větší riziko pro houbaře. Mykologický klub Jihlava proto i letos nabízí houbařům mykologickou poradnu. „Nejvíce nás na první poradně zaujal hřib kaštanový, který není na Jihlavsku tak běžný. Ale návštěvníci nám přinesli i obávanou muchomůrku zelenou a ostatní jedovaté houby, jako třeba muchomůrku jízlivou a tygrovanou. Těší nás, že lidé chodí v hojném počtu.

Dokonce jsme museli protáhnout otevírací dobu," uvedl Jiří Burel, předseda Mykologického klubu Jihlava.

A jak se otrava houbami pozná? Záleží na intenzitě nevolnosti a době, kdy se projeví. Edita Richterová, náměstkyně pro lékařkou praxi z třebíčské nemocnice, přiblížila příznaky otrávení: „Otrava houbami se může projevit během desítek minut až několika hodin po požití, a to žaludečními či střevními potížemi, nevolnostmi, zvracením, průjmem, bolestmi břicha, někdy může dojít v rámci ztráty tekutin až ke kolapsovým stavům. V případě otravy silně toxickými houbami může jít až o poruchy vědomí a bezvědomí, křeče nebo krvácení."

Aneta Hrdličková