Hub roste málo a václavky nejsou výjimka. Předseda mykologického klubu Jihlava Jiří Burel upozornil, že václavek je několik druhů. „Pár václavek jsem nasbíral na výstavu, ale moc jich není,“ poznamenal. Letošní sucho má obecně špatný vliv na růst hub. „Dají se najít, třeba na Žďársku, kde je vlhko, ale plné koše to určitě nebudou,“ vzkázal houbařům.

Podle mykologa Jiřího Pejchala z Havlíčkova Brodu je václavka houba, která vyrůstá ze dřeva. „Například roste na ještě vlhkých pokácených pařezech. Takže štěstí bude mít ten, kdo se vydá do lesa, kde se kácelo, dřív než dřevo zaschne,“ poradil mykolog. Václavky začínají růst v polovině září, sezona trvá většinou do konce října, občas se objeví i v zimě.

Václavky mají v kuchyni bohaté využití. Oblíbený je václavkový guláš, hodí se pod maso, do polévek i do omáček.
Václavky letos Václava předběhly. Na Novoměstsku už rostou

Václavky jsou ale mírně jedovaté. Špatně upravené mohou způsobit zvracení nebo průjem. V každém případě je podle mykologa Burela třeba sbírat mladší většinou ještě nerozvité plodnice. Starší bývají napadeny plísní, navíc jsou tuhé. Jinak se vyplatí václavky nejdřív pořádně povařit, obsahují porci mírného jedu, jež by mohl člověku uškodit. 

Co se týká samotného uchování, na sušení se václavky nehodí. Moc tuhnou. Ideální je tyto houby podusit a následně zamrazit. „Vynikající jsou v guláši nebo naložené v sladkokyselém nálevu,“ doporučil mykolog.

Vyzkoušejte netradiční recept: Restované václavky na medu

1. 500 g václavek
2. 3 lžíce olivového oleje
3. 2 lžíce másla
4. 1 lžička medu
5. 1 šalotka, mletá
6. 2 stroužky česneku, nasekané
7. 1 lžička sekaného rozmarýnu, půlka lžičky černého mletého pepře
8. půlka lžičky mořské soli

Postup
1. Namočte papírovou utěrku do studené vody a opatrně otřete nečistoty z kloboučků hub.
2. Nohy mladých hub použijte, ale staré vláknité vyhoďte (nebo si je ponechte k přípravě vývaru).
3. Menší houby necháme vcelku a větší překrojíme napůl.
4. Do velké pánve na středně vysokou teplotu přidejte olivový olej, máslo a med.
5. Přidejte nasekanou šalotku a česnek.
6. Šalotku a česnek restujte po dobu 5 minut.
7. Přidejte houby.
8. Houby promíchejte, aby se každý kousek obalil ve směsi másla a oleje.
9. Houby restujte 10 minut.
10. Přidejte čerstvý tymián, rozmarýn a černý pepř.
11. Houby restujte dalších 5 minut.
12. Přeneste houby na talíř a ozdobte hrubou mořskou solí.
13. Houby podávejte horké.
Zdroj: AZ recepty

Václavek je několik druhů. „Je jich dokonce sedm. Bažinná, bezprstenná, obecná, ta je vzácnější, a pak ještě smrková, severská, hlíznatá a cibulkotřenná,“ upřesnil mykolog. Václavka bažinná je dokonce zákonem chráněná, ale ta na Vysočině neroste. Věra Jakešová z Havlíčkova Brodu se na sběr václavek každý rok těší. „Je to vynikající houba. Nejradši ji mám na guláš nebo v octě,“ dodala.

Tak vypadá úroda hub v brodském muzeu. Podívejte se
Muzeum v Havlíčkově Brodě je plné hub. Podívejte se, co vše je tam k vidění

V lesích na Vysočině podle mykologů houbaři nejčastěji narazí na na václavku smrkovou a hlíznatou. Obě rostou v trsu, na dřevě nebo i zdánlivě ze země, vždy je to ale z kořenů či dřevních zbytků ukrytých v zemi. „Na klobouku ani na třeni nemají výrazné šupiny, naopak se říká, že jejich kloubouček je jen jakoby zlehka posypaný skořicí či perníkem,“ popsali odborníci jednoduché znamení, jak václavky bezpečně poznat. Pro les je ale václavka pohroma. Dřevo stromů zasažené václavkou trouchniví a rychle hyne.

Speciál houby bannerSpeciál houby bannerZdroj: Deník/Jan Lakomý