Sezona hub pomalu začíná, ale přijít z výpravy s plným košíkem je spíš náhoda. Někdy podpořená několikahodinovou procházkou. To potvrzuje i zkušený mykolog Jiří Pejchal z Havlíčkova Brodu. „Rostou hlavně kováři a dubáci, občas se objeví i kozák nebo křemenáč,“ upřesnil mykolog.

Růst hub si mohou lidé hlídat na mapě. Snímek je ilustrační.
Kde teď nejvíc rostou houby? Na Vysočině je pravděpodobnost slušná, hlásí mapa

Větší šance na úspěch má podle Pejchala houbař spíš na kraji lesa nebo v lesoparku, než uprostřed hlubokých hvozdů, kde je na houby pořád dost sucho. „Často je to hlavně o štěstí. Byl jsem nedávno v lese. S prázdnou jsem nepřišel, ale hub nic moc. K tomu mi kamarád v Brodě poslal fotografie koše hub, které našel náhodou někde u koupaliště. Nedávno jsem byl na výletě u Větrného Jeníkova a našel jsem modráky. Čirou náhodou,“ dodal mykolog.

To, že v poslední době relativně hodně pršelo, podle Pejchala nic neznamená. „Deště náš region, tím myslím Havlíčkobrodsko, dost míjejí. Pořád je tu na houby poměrně sucho. Jinak to vypadá třeba na Pelhřimovsku nebo Žďársku,“ poznamenal Pejchal.

Samosběr jahod v České Bělé. Snímky pochází z minulých let.
Samosběr jahod na plantáži v České Bělé začal. Potrvá tři týdny

Určitou pomoc s orientací, kde houby lze najít, nabízí houbová mapa Českého hydrometeorologického ústavu. Ale tahle mapa podle mykologa nikomu neporadí, kde rostou houby. Nelze ji vytisknout, jít do lesa a čekat úspěch. „Mapa jen sleduje počasí, teploty, srážky nebo vlhkost, která růstu hub pomáhá. Není to plán, kde houby rostou,“ upozornil Pejchal.

Čím se řídí zkušený houbař v terénu. Milan Šimek chodí na houby pravidelně a má v lesích kolem Světlé svoje místa, od kterých se prý nevyplácí odchýlit. „Loni jsem zkoušel podle nějaké mapy houby hledat, ale nic moc. Mám v lese svoje místa a těch se držím. Jakmile najdete v lese hořčáky, je s houbama na pár týdnů konec,“ poznamenal.

Mapu najdou zájemci na tomto odkazu

Mapa je podle mykologa Pejchala proto jen část možného úspěchu a je třeba ji brát s rezervou. „Hodně záleží i na tom, jak vypadá v daném místě terén. Protože hodně lesů zmizelo nebo notně prořídlo. Změnila se také skladba stromů, někde se už zase intenzivně kácí,“ upřesnil.

Podle aktuální mapy k datu 27. května je podle meteorologů možnost výskytu hub na Vysočině střední. Kam se jezdit nevyplatí je například sever Čech.