Na programu je jak třeba slavnostní průvod městem, tak dobové a farmářské trhy, prohlídky hradu, soutěže pro děti, ale především bohatý kulturní program. V něm nechybí hudba ani divadelní představení.

Na hradě se program bude odehrát na parkánu i obou nádvořích. V pátek se startuje v osmnáct hodin country hudbou formace Diogenes. V sobotu se hrad otevře v devět hodin a program potrvá minimálně do desáté večer. V neděli je pak připraven program od devíti do čtrnácti hodin. Víc za pořadatele prozradila Renda Lédlová.

Kdo přesně pouť pořádá a jak dlouho pracujete na její organizaci?
Staročeskou pouť pořádá občanské sdružení Molekul a letos ji celou financuje Město Ledeč nad Sázavou. Já a šermířská skupina Thorwaldsons spolupracujeme od roku 2011 a úplnou organizaci programu jsme převzali pro ročník 2013. Jinak zorganizování celé akce trvá asi půl roku. Domlouvání umělců, řemeslníků, stánkařů a následné skládání programu jede vždy až do poslední chvíle.

Jak se rodí program a jak se domlouváte, koho pozvat? Program se rodí už rok dopředu. Rozhodli jsme se dát každému ročníku nějaké téma. Tak už třeba víme, že příští rok – pokud pouť bude – bude téma Zbojníci a loupežníci.

Co je letos v programu nejzajímavější?
Letos se pouť nese v duchu návštěvy pana Jana Ledečského z Říčan, znak jeho rodu je dodnes znakem města. Jsme tedy někde ve druhé polovině 15. století. A je tedy hned několik novinek: hlavně průvod městem, léta plánovaný – letos uskutečněný, který začne v sobotu ve 13 hodin na Husově náměstí. Tam ledečského pána přivítáme v kočáře taženém koňmi a pak doprovodíme na hrad, kde bude program pokračovat.

A další novinky?
Tou jsou nedělní farmářské trhy, kde bude možno nakoupit si od okolních výrobců všeho možného i nemožného. Ráda bych pozvala také na prohlídky hradu, které budou letos opět buď s historickým výkladem, nebo s oblíbenými živými obrazy a trochou nadsázky na téma Na hradě a v podhradí.

Z programu
pátek:
19 hodin – hudba Diogenes, šermířské vystoupení, prohlídka hradu s živými obrazy, Měkoiň band, Panoptikum
sobota:
9 hodin – divadlo Dokola, renesanční, ruské i rustikální tance, prohlídky hradu s živými obrazy, v 15 hodin velkolepý šermířský turnaj, 19.30 hodin šermířské vystoupení Thorwaldsons, středověká hudba Řemdih, Novus Origo s ohňovou show. Navíc věštírna, kočovný samostřel, pavilon hadů, Zvířátka a Pavlovští, zbrojnice, krčma a tržiště.
neděle:
9 hodin – celodenní hra Hledání pokladu, střelnice palných zbraní, hudba Dvě sestry, středověká hudba Camerata, prohlídky hradu.

Kateřina Malá