Aristokratičtí upíři a jejich zavilí nepřátelé, brutální vlkodlaci. Lidé na jejich existenci nevěří, ale oni zde jsou a vedou odvěký boj na život a na smrt. Taková je podstata americké filmové série Under-world. Její páté pokračování se bude natáčet i v Česku, přičemž pět natáčecích dnů stráví filmaři začátkem října i v hradním sklepení v Lipnici nad Sázavou.

„Německé režisérce Anně Foersterové, která má natáčení akčního filmu Under-world na starosti, se na hradě v Lipnici nad Sázavou zalíbily sklepy a hradní studna pod věží Samson," uvedl místo-starosta a kastelán hradu Marek Hanzlík. Ten dodal, že již ve druhé polovině září se hrad přemění na ateliérové kulisy a pomyslnou vládu nad hradem získají na čas vlkodlaci. „Hradní studna pod věží Samson si dokonce střihne svoji filmovou premiéru, jelikož dosud v žádném filmu nefigurovala," podotkl Hanzlík.

Lipnický hrad má totiž, na rozdíl od jiných českých a moravských hradů, rozsáhlá a zachovalá sklepení. „A právě ta u nás filmaři, televizní štáby a dokumentaristé často vyhledávají," pokračoval Hanzlík s tím, že každoročně o natáčení na Lipnici uvažuje okolo pěti až šesti tuzemských či zahraničních producentů.

Exteriéry i interiéry lipnického hradu – jde o již zmíněná sklepení, ale také o nádvoří a první poschodí věží Samson a vrátnice, stejně tak jako podhradí či okolí Lipnice nad Sázavou – se objevily v celé řadě filmů a dokumentů.

Boom přišel koncem devadesátých let minulého století, ale málokdo ví, že lipnický hrad poskytl zázemí již v roce 1969 režisérce Anně Procházkové a jejímu televiznímu hororu Hrabě Drakula.

Nebýt rekonstrukce, kterou hrad v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století procházel, dost možná, že by se na televizních obrazovkách a plátnech kin objevoval častěji. „Nevím, jestli si vzpomenu na všechny snímky, které se u nás natáčely, ale vím, že největší zájem o lipnický hrad přišel v roce 1999 a v několika dalších následujících letech. Američané tady natáčeli některé scény z filmů Dračí doupě a Příběh rytíře, Francouzi pro změnu Bestii z Gévaudanu, režisér Alexander Sokurov svého vskutku výpravného Fausta a přijely i české štáby. Točily u nás například pohádky Čert ví proč, Tři životy, film Šílení, a zapomenout nesmím ani na Signál Tomáše Řehořka," vyjmenoval Hanzlík.

Zřejmě největším filmovým projektem, který se kdy na hradě v Lipnici nad Sázavou natáčel, byl americký akční snímek xXx z roku 2002 režiséra Roba Cohena s Vinem Dieselem v hlavní roli. „Z českých herců, které jsme tady mohli vidět, bych uvedl například Karla Rodena, Boleslava Polívku, Josefa Lábuse, Kryštofa Hádka, Vojtěcha Dyka, Jaroslava Duška, Aňu Geislerovou a další," dodal Hanzlík.

Je jasné, že správa lipnického hradu vidí filmaře docela ráda. Film a televize znamená zajímavý finanční přínos, který je obratem investován zpět do údržby a správy hradu, ale také další popularizaci a propagaci místa.

Filmařům se líbí i hrad v Ledči

Nejen Lipnice nad Sázavou, ale i hrad v Ledči nad Sázavou je oblíbeným místem a lokací, kterou vyhledávají nejrůznější televizní a filmové štáby.

„Zatím nemohu prozradit konkrétní informace, ale jednáme s Českou televizí, která by možná na podzim využila hradní prostory pro své účely," svěřil se kastelán ledečského hradu Luděk Šíma. Ten dodal, že v letošním roce se byly na hradě podívat čtyři filmové štáby, které takzvaně vyhledávají vhodné lokace do filmů či seriálů. „Filmařům se u nás líbí především spodní nádvoří, které svým „ošuntělým" historickým vzhledem je vhodné do různých pohádek a filmů," vysvětlil Šíma.

Na ledečském hradě se rovněž točilo hned několik významných kinematografických snímků. „Mezi ty známější patří zcela jistě filmové zpracování Bídníků v hlavní roli s Gérardem Depardieu či americká fantasy komedie Kletba bratří Grimmů," uvedl Šíma. Ten podotkl, že na hradě se točilo i několik českých pohádek, například Šťastný smolař nebo Micimutr.

Naopak na svůj filmový či televizní debut stále čeká zámek ve Světlé nad Sázavou. Podle majitelky zámku Heleny Degerme sice zámecké prostory každý rok navštíví několik filmařů, kteří hledají vhodné lokace, ale zatím žádná konkrétní nabídka nepřišla.

„Zajímal se o nás štáb, který chtěl zámek použít pro natáčení dokumentu o druhé světové válce, ale bohužel to nedopadlo. Stále jsme v procesu a čekáme. Pevně věřím, že jednou něco dopadne," nechala se slyšet Degerme.