„Střecha vyrobená z šindele se musí nejprve pořádně očistit od mechů nebo lišejníků. K tomu nám poslouží tlaková voda. Střecha je dvacet metrů nad okolním terénem, takže jsme  oslovili firmu, která má vysokozdvižné plošiny, aby nám střechu natřela," uvedl kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík. Rekonstrukce střechy tedy nátěr a očištění, bude stát půl milionu korun.

Během rekonstrukce řemeslníci zjistili, že některé vrchní části střechy jsou v katastrofálním stavu a musí se vyměnit.

„Existují dva typy šindelů. Štípaný, který se štípe po vláknech a má delší životnost. A pak řezaný šindel, který je použit na hradní střeše.  Řezaný šindel se řeže na pile a tím se  u něj přeříznou dřevěná vlákna. Tím pádem tam zatéká a vrchní část střechy se musí co nejdříve vyměnit," vysvětlil kastelán. Střecha lipnického hradu byla vyrobená v roce 1989, kdy se ještě štípané šindele nedělaly, proto je vyrobená z řezaného šindele.

Celková rekonstrukce střechy začne až napřesrok. A to hlavně kvůli nedostatku finančních prostředků. „Jsme teprve v začátcích. Až potom, co  vyčistíme střechu,prozkoumáme, jakou práci stihneme ještě tento rok a jakou si necháme na rok příští. Zdá se ale, že letos už toho moc nestihneme. Chybí nám hlavně peníze," uvedl Hanzlík.

Podle odhadu totiž přijde tato výměna střechy na 600 tisíc korun.

Vliv na otevírací dobu hradu čištění a natírání střechy nemá. Nutné stavební úpravy se tedy návštěvníků nedotknou. „Všechny práce provádíme před nebo až po otevírací době. Nejvíce práce se udělá v pondělí, kdy je hrad zavřený. Pro veřejnost tedy zůstal hrad otevřený," řekl Hanzlík.

Dalším opravám by pomohl Norský fond

V červnu kastelán lipnického hradu podal žádost o dotaci z takzvaných Norských fondů. „Norský fond založily tři nečlenské státy Evropské unie. Nejvíce peněz z fondu poskytuje Norské království. Z fondů lze čerpat dotace na základě vyhlášených výzev," vysvětlil Hanzlík s tím, že se do projektu rozhodl zapojit hlavně proto, že není příliš možností, odkud lze čerpat finanční prostředky.

„Jsme státní hrad, který má omezený rozpočet. Využíváme proto každé možnosti. Pokud by nás vybrali, pustili bychom se do dalších oprav. Konkurence je ale obrovská. Uspěje tak dvacet procent přihlášených, tak uvidíme, jak to dopadne. Výsledky bychom měli znát na podzim. Myslím, ale,že jsme odevzdali kvalitní projekt, který by měl hodnotitele oslovit," uzavřel Hanzlík.

Beáta Dvořáková