V těchto dnech finišují poslední úpravy, a tak kasteláni například připravují pro návštěvníky nové tematické okruhy nebo dokonce zpřístupňují nové části hradu.

Hned několik novinek chystají i na hradě v Ledči nad Sázavou. „Velkou změnou, která se ale turistů nijak nedotkne, je to, že nově přechází pod naši správu ledečské muzeum. To dosud spravovalo město. Letos rovněž otevíráme pro lidi nový okruh. Ten zavede turisty do části hradu, která byla dosud nepřístupná," uvedl kastelán ledečského hradu Luděk Šíma.

Ten dodal, že v novém okruhu bude hlavní expozicí retro byt. 
„V průběhu sezony také chystáme výstavu fotografií zvířat ze záchranné stanice v Pavlově či expozici dobových fotografií z první světové války," upřesnil Šíma.

Ten dále zmínil, že otevírací doba zůstává stejná jako v loňském roce. „Otevřeno budeme mít každý den od 9 do 16 hodin mimo pondělí. Nově také chceme otevřít zrekonstruované centrum prodeje suvenýrů, a to včetně menšího kiosku, kde budeme prodávat drobné občerstvení," podotkl Šíma.

V sobotu 4. dubna se také otevře hrad v Lipnici nad Sázavou, kde společně se slavnostním otevřením proběhnou i dvě akce.

„Jako každý rok, tak i letos budeme vyvěšovat vlajky, které vždy patřily k našemu hradu. Tento rok si rovněž připomeneme šestisté výročí upálení mistra Jana Husa," řekl kastelán hradu a místostarosta Lipnice nad Sázavou Marek Hanzlík.

Ten pokračoval, že druhá akce, která se uskuteční, je tradiční pochod z hradu Orlík nad Humpolcem na Lipnici či opačně. „Záleží, odkud lidé půjdou," podotkl. Dodal, že rovněž chystají několik nových zajímavých výstav, které se tematicky vážou k husitství.

„Pro lidi také otevřeme novou expozici, tedy Haškovu komůrku, protože Jaroslav Hašek je s Lipnicí neodmyslitelně spojený. Podle povídky 
a jeho vyprávění dokonce sám Hašek jednu dobu prováděl 
na hradě návštěvníky," konstatoval Hanzlík.

Kromě toho se návštěvníci mohou těšit na několik koncertů, kde zazpívá například Lenka Filipová, a samozřejmě již tradiční historické prohlídky.

Na slavnostní otevření se chystá i zámek ve Světlé nad Sázavou. Podle majitelky zámku Heleny Degerme, bude zpřístupněn nový, velmi vzácný, zámecký okruh. Ten se otevře v červnu slavnostní vernisáží. Ta se skládá ze tří expozic.

„Návštěvníci uvidí historické hodiny, historické zbraně a zbroj, obrazy nebo barokní sochy. Tento okruh se připravuje ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem, Národním muzeem a Muzeem Vysočiny v Třebíči," vysvětlila Degerme.

Ta dodala, že návštěvníci mají možnost navštívit i další okruh, který se nachází v barokním křídle zámku a je sestaven z expozice evropského historického skla zapůjčeného ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

„Pro děti jsou připraveny dva dětské okruhy, a to Království panenek a pohádkový okruh Na Sázavě, kde se děti interaktivní formou seznámí s regionálními posázavskými pověstmi," podotkla Degerme.

Majitelka dodává, že kromě tradičních prohlídek se uskuteční i mnoho kulturních akcí. „V průběhu sezony se odehrají tradiční akce, jako jsou Den dětí nebo festival Svět hraček a také úplná novinka, kterou budou Trčkovské slavnosti," prozradila.

„V plánu je také uspořádání kamenosochařského sympozia a v létě se zámek bude podílet na jubilejním 15. ročníku Sázavafestu. Před Vánoci se lidé mohou těšit na slavnostní rozsvícení celého zámku nebo Stromeček splněných přání," uzavřela Degerme.

Otevírací doma zámku zůstává stejná jako vloni.