„Lidé se seznámí s tím, jak se pravděpodobně na hradě bydlelo v patnáctém a šestnáctém století. Uvidí repliky nábytku a středověkých kachlových kamen. Muzeum kachlů jim přiblíží vývoj, typologií a funkcí topenišť a představí různorodá topidla. Součástí bude i část soukromé sbírky kachlových kamen lékaře Zdeňka Hazlbauera, který se mimo jiné zabýval i středověkou archeologií," řekl ředitele českobudějovické správy Národního památkového ústavu Petr Pavelec.

Archeologické práce na trase budoucího obchvatu kolem Havlíčkova Brodu.
OBRAZEM: Na trase obchvatu u Brodu objevují archeologové středověk i pravěk

Na telčském zámku řemeslníci nyní pracují v jižním paláci, kde vznikne zámecké muzeum, a v bývalém pivovaru, kde bude instalovaný depozitář. Kurátoři jednotlivých expozic dokončují scénář a výběr jednotlivých exponátů. Pak bude na řadě výběrové řízení na vybudování muzea a depozitáře.

V Jaroměřicích upravují park

Na zámku v Náměšti nad Oslavou odborníci restaurují pět barokních plastik ze vstupního mostu před zámkem, které jsou z dílny sochaře Josefa Winterhaldera staršího. Zpět na místo se sochy vrátí na podzim. „V letech 2021 a 2022 má pokračovat obnova vnějších fasád zámku. Týká se jižního průčelí s kamennou baštou, západního průčelí, přístupového most a ohradní zdi do parku. Připravujeme dokumenty k žádosti o dotaci. Akce bude stát odhadem dvacet milionů korun," dodal Pavelec.

Zástupci vietnamské komunity darovali Třebíči roušky.
Příběhy z Vysočiny: Vietnamská komunita přiložila ruku k dílu

Správci zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou se věnují především údržbě a terénním úpravám v parku. V plánu je celková obnova elektroinstalace v hlavní budově zámku. Na přidělení dotace čeká kostel svatého Víta v zaniklém městysi Zahrádka u Ledče nad Sázavou, který se od loňského roku může chlubit zrestaurovanými vitrážovými okny a novým zvonem. Dalším krokem je obnovení interiéru a fasád, což vyjde na sedm milionů korun.