„Jedná se o knihu historickou, životopisnou s regionální tématikou. Název knihy je A hudba přestala hrát s podtitulem životní příběh Leopoldiny Dobrzenské z Lobkowicz,“ informovala Pavla Dymáčková za Knihovnu Ignáta Herrmanna a Informační centrum Chotěboř.

Autobiografická kniha Lepoldiny Dobrzenské z Lobkowicz čtenáře provede časovou linií let 1926 – 1996. „Dramatické dějinné zvraty spřádají osudový příběh, který by sebelepší scénárista nevymyslel. Paní Leopoldina vzpomíná na dobu dětství a mládí, které jako princezna Lobowiczová prožívala se svými sestrami ve vile v Dolních Beřkovicích. Vzpomíná na válečné roky a svoje seznámení se s budoucím manželem Janem Maxmiliánem Dobrzenským. Dozvíme se o jejich smutném nuceném opuštění rodné vlasti o jejich pobytech v exilu a konečném usídlení v kanadské vysočině v Haliburtonu. Zpátky ke kořenům se navrátili po dvaačtyřiceti letech, po které nevstoupili na českou půdu,“ popsala obsah knihy Pavla Dymáčková.

Nadčasovou kniha, která je podle Dymáčkové nejen literárně dobře zvládnutá ale přemýšlivému čtenáři nabízí i řadu odpovědí na klíčové otázky dnešního světa. Iniciátorem vydání knihy Pardubickou univerzitou je Petr Vorel, knihu z angličtiny do češtiny přeložila Renáta Tetřevová. Kniha má 282 stran a je dostupná čtenářům v informačním centru v Chotěboři.

Šlechtická rodina Dobrzenských sídlila v Chotěboři. Tehdejší Československo opustila po roce 1948. Do vlasti se Dobrzenští vrátili po roce 1989. V současné době žijí Dobrzenští v Chotěboři, kde postupně opravují rodný zámeček.