Letošní program určitě zaujme malé i velké návštěvníky.

„Program bude o satiře
a humoru. Nechceme, aby to byl plochý festival jen o hudbě. Snažím se držet programu, jaký byl dříve. Přál bych si, aby sem lidé přišli a zasmáli se. Chci, aby si smíchem prodloužili život," řekl hlavní organizátor a pravnuk slavného Jaroslava Haška Martin Hašek.

A smát se návštěvníci rozhodně budou. Jsou pro ně připravena představení celé řady divadelních souborů, krátké skeče, dobrá muzika a staročeské pochoutky. „Od rána se děti budou moci vyřádit na různých atrakcích. Bude pro ně k dispozici skákací hrad, lanové město nebo třeba aquazorbing. Pohádkové divadlo jim zahraje pohádku Trampoty mladého Lotranda," popsal pravnuk. V pravé poledne je v plánu čestná salva na počest Jaroslava Haška, na hrob se mu ponese věnec. Hodinu po poledni začne divadelní představení Osudy dobrého vojáka Švejka. Úderem 15. hodiny zahraje dechovka Rebelka a vystoupí lidový bavič Franta Uher z Lanžhota.

Pivo, smích a velmi dobrá společnost

V šest hodin večer vystoupí hlavní hvězda dne, Lukáš Pavlásek, se svými nekorektními skeči tros boys. Poté pódium ovládnou Eva a Vašek. V devět hodin večer je vystřídá Jaroslav Samson Lenk. Celý program zakončí zábavová kapela JZD. „O půlnoci bude další tradiční pochod na hrob Jaroslava Haška. Tentokrát tam divadelní soubor z Nymburka zahraje pár jeho slavných povídek," uvedl hlavní organizátor.

Pro návštěvníky organizátoři připravili i bohatý doprovodný program. „Všude se budou pohybovat C. K. vojáci v dobových uniformách a v pol-ní kuchyni budou vařit Haškův guláš a bramboráčky. Chybět nebudou ani soutěže, ve kterých budou moci návštěvníci vyhrát volné vstupenky na jednotlivé prohlídkové okruhy hradu," prozradil Hašek.

Na místě se uskuteční také ukázky hasičské techniky a hašení ohně. Celou atmosféru doplní jarmarky, staročeské jídlo a pivo. Mezi lidmi bude procházet voják Švejk a otevřený bude i Haškův památník. Ten, kdo si přinese knihu od Jaroslava Haška, si ji může nechat podepsat od všech jeho potomků.

„Přijede za námi Miroslav Jakeš, který hodně cestuje. Vezme si tady plyšového vojáka Švejka a odveze si ho s sebou na severní pól. Tam se s ním vyfotí a po roce ho sem na festival zase vrátí. Myslím, že program bude opravdu bohatý," uvedl Haškův pravnuk.

Vstupenka na festival pro dospělého stojí 180 korun. Děti do dvanácti let mají vstupné zdarma. Návštěvníci festivalu nemusí celý den trávit v jeho areálu. Lipnice nabízí spoustu zajímavých míst. Například procházkové okruhy zatopených lomů s kamennými reliéfy. Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči. Obdivovat mohou také třímetrovou podobiznu Haška nazvanou Hlavu XXII.

Festival Haškova Lipnice začal už v roce 1958. Pravnuk Jaroslava Haška se ho snaží udržet.

„Chci uchovat Haškův odkaz a rodinnou tradici. Jsem na pradědu pyšný. Jeho kniha je jednou z nejpřekládanějších vůbec. Navštívil jsem několik zemí a všude Haška znali. Chci, aby se na něj nezapomnělo," dodal Hašek.

Beáta Dvořáková