O přijetí daru rozhodovala městská rada. Podle starosty Tecla štědrý zesnulý dárce odkázal celkem přes sedm set tisíc třem psím útulkům v republice.

Z toho jeden je v Mírovce. „Druhý útulek je v Kutné Hoře a třetí v Polné. Dárce neměl manželku ani děti pokud víme, právně je to zcela v pořádku,“ upřesnil starosta, který Deníku sdělil i jméno dárce s tím, že s ohledem na nyní platnou ochranu osobních údajů ho zveřejnit nelze. „Peníze využije útulek na péči o opuštěná zvířata,“ sdělil starosta.

Radost z daru měl i Jiří Dvořák z útulku v Polné. „Peníze na provoz takového zařízení jako je naše, jsou vždycky potřeba. Už jednou se takový štědrý dárce našel,“ poznamenal.

Odkázat majetek po smrti opuštěným zvířatům není u nás tak časté, ale stává se to. Podobně jako štědrý dárce z Ledče před dvěma lety dědictví ve výši asi čtvrt milionu korun odkázala po smrti psímu útulku v Mírovce Věra Váchová z Brodu. Podle názoru Zdeňka Kuthana z Havlíčkova Brodu jsou takové odkazy v pořádku. „Lepší, než kdyby ten majetek spolykal stát,“ prohlásil.

Podle místostarosty Zbyňka Stejskala dar Věry Váchové tehdy zkoumal právník. „Vzhledem k tomu, že dárkyně neměla rodinu, která by se o pozůstalost postarala, bylo úkolem města zajistit zesnulé pohřeb a vyklidit nemovitost kde žila,“ upřesnil tehdy místostarosta.

Poté, co byly z pozůstalosti odečteny náklady na pohřeb a vyklizení nemovitosti, šel zbytek peněz na konto Technických služeb na psí útulek v Mírovce. Provoz útulku stojí asi osm set tisíc za rok.