VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I ve Štokách se stavěla populární májka

Štoky – Zrodila se další tradice. „Tak, kde letos naši májku postavíme, povzdechl si  Martin Prokš, iniciátor celé akce.

2.5.2014
SDÍLEJ:

Budoucí májku přivezlo na místo určení koňské spřežení. I na ně bylo pěkné podívání.Foto: Zdeňka Konůpková

„Pěkné místo je u koupaliště, snad se tam i s koňmi dobře dostanete," odpověděl Pavel Královec, starosta obce. „V tom nevidím problém," zkušeně namítl Martin Prokš a již se mu v hlavě rodily nápady, jak tuto akci zdokonalit.

Májka nebo máj je označení ozdobného kmene stromu, nejčastěji smrku, který tvoří hlavní prvek jarních slavností. Její stavění je oslavou pro celou vesnici a je spojováno s vázáním stužek na vršek májky, zpíváním a také s šikovností chlapců a mužů, kteří musí máj postavit. A to není vůbec lehká záležitost.

„Mami, já chci modrou stužku," prosila malá copatá holčička. „Tak si pojď vybrat, je tady celý košík," odpověděla maminka. Holčička celá nadšená uvázala na špičku krásnou mašli. „Musíš ji pořádně utáhnout, ať ji neutrhne vítr," dodal tatínek. Takto si mohli uvázat ozdobu všichni, kteří přišli k místnímu kostelu, kde byl celý průvod zahájen. Děti dostaly drobný dárek, sluníčko svítilo, harmonikář Martin hrál krásné melodie, všude se ozýval smích dětí i dospělých, kterých přišlo okolo dvou set. Jen někdy se ozvalo: „No, vypadá to na déšť, ale třeba to přejde!" Nepřešlo.

Po úspěšném absolvování cesty od kostela ke koupališti, kde byl přichystán skákací hrad pro děti a občerstvení pro všechny, začalo nejprve drobně, ale poté vytrvale pršet. „To to nemohlo ještě chvíli počkat?" ozývalo se z mnohých úst.

Ale chlapci a muži se nedali odradit a vrhli se na to nejdůležitější – postavení máje. Vše měli velmi dobře promyšlené, podpěry, úvazy, zakotvení, každý měl své místo. „ A teď zvedejte!" tento povel se ozýval v pravidelných intervalech. A skutečně, májka se pomalu, ale jistě blížila na správné místo. „Mami, podívej, nějak se naklání," obávala se jedna slečna. „Neboj, tam to jistí hasiči lanem," odpovídala maminka, ale pro jistotu se posunula o kousek dál. „ Jé, a teď spadne na druhou stranu!"ozval se výkřik ve chvíli, kdy se máj posunula na místo a nebezpečně se naklonila.

Naštěstí vše dobře dopadlo a u májky se rozezněl veliký potlesk, který si zasloužili nejen ti, kteří májku úspěšně vztyčili, ale i všichni, kteří se na této podařené akci podíleli. A samozřejmě i všichni, kteří přišli a tuto novou tradici podpořili.

Zuzana Konůpková

Autor: Redakce

2.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení