Hlavním rysem křesťanství přece má být pochopení pro trápení druhých. Samozřejmě v některých případech se opravdu dámy ženou do partnerského pekla špatnou volbou. Vstupují vědomě do vztahu s alkoholikem či nezaměstnaným lenochem, ale paušalizovat se to nedá. Možná by křesťanští politici místo hraběcích rad zavánějících středověkem, měli vysvětlit, jak vypadá ten ideální spolehlivý partner pro život, po kterém by měla žena sáhnout. Některá má štěstí, najde ho napoprvé, další ho potká ve středním věku, jiná ho marně hledá celý život.

Tak podle čeho se pozná na první pohled solidní partner dle křesťanských politiků? Že chodí do kostela? Nebo podle plné peněženky? Děláte si legraci? Není dnes nic výjimečného, že i movitý partner ze seriózní, úplné, věřící rodiny, se rozhodne po dvaceti letech vztahu rozvést kvůli mladší ženě a na původní rodinu uvalí finanční embargo. Žijeme bohužel v době, kdy většina z nás nemůže ručit ani sama za sebe. Jak chcete ručit za druhé? Kdy a jak poznáme, že nás partner neopustí (a neplatí to jen pro muže) třeba v době těžké nemoci, nebo jiných krizových situacích? Většinou až tehdy, kdy ta těžká chvíle přijde. To je už často pozdě. Možná spíš než přebujelý sociální systém škodí partnerským vztahům zcela programová moderní propagace „nevztahů", života na dluh, ve stylu žij a užij o budoucnost se nestarej.

Promiskuitní hvězdičky šoubyznysu, moderní ikony národa, které nevydrží s jedním partnerem ani dva roky, se chlubí svými aférami. Z dívenek, které rozvrátily manželství milionářů, jsou mediální hvězdy. Různí „koučové", rychlovašení odborníci na partnerské vztahy, prohlašují, že klasický rodinný model už nefunguje, jako kdyby to byla pozitivní zpráva roku. Nemluvě o různých genderových studiích, které by ženám nejraději oblékly pánské kalhoty. Třešničkou na pomyslném dortu jsou sami vrcholoví politici, tedy hlavně jejich pánská část, kde ten, kdo v rámci kariéry nevymění postarší manželku za mladší model, jako kdyby nebyl. Nemluvě o zcela

nefunkčním systému, který nedokáže liknavého partnera donutit, aby i po rozvodu plnil svou povinnost.