„Plukovníka Gablecha jmenoval do generálské hodnosti prezident České republiky Miloš Zeman ke dni 11. listopadu tohoto roku. Učinil tak na návrh vlády, a to personálním rozkazem číslo patnáct ze dne 21. října. Současně mu byl udělen i Záslužný kříž náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky," řekl Pilc.

Slavnostního setkání, které vzhledem ke zdravotnímu stavu generála Gablecha trvalo jen necelou půlhodinu, se zúčastnili zástupci Armády ČR, vedení havlíčkobrodské nemocnice, ale také rodinní příslušníci a známí Imricha Gablecha. Společně mu ještě jednou popřáli i k jeho nedávným stým narozeninám.

„Vzkažte panu prezidentovi, že mu mnohokrát děkuji a ať se drží," zareagoval krátce Imrich Gablech a v jednu chvíli dokonce zanotoval i svou oblíbenou písničku.

Za všech okolností zůstal morální osobou

Ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR Eduard Stehlík uvedl, že povýšení vojenského veterána v tak vysokém věku do generálské hodnosti je u nás vskutku ojedinělá výjimka.

„Myslím si, že to výjimkou i nadále zůstane. Protože ministerstvo obrany i pan prezident se domnívají, že pouze dosažení určité věkové hranice není důvodem k povýšení. Ovšem zásluhy Imricha Gablecha jsou tak výjimečné, proti nacismu aktivně bojoval od roku 1939 až do roku 1945, a za všech okolností zůstal morální osobou. Nikdy si nezadal ani s minulým režimem a jen nešťastnou shodou náhod nedošlo k jeho povýšení již dříve," konstatoval Stehlík.