V čerstvě zrekonstruovaných prostorách sídlí zhruba od začátku července, a tak pracovnice centra vítaly prázdninové turisty již v novém.

„Dosavadní prostory v knihovně, kde „íčko" od roku 2005 sídlilo, byly už opravdu malé. V tu dobu to stačilo, ale čím více lidí si zvyklo infocentrum navštívit, tím méně bylo místo v knihovně dostačující," vysvětlila vedoucí knihovny a informačního centra Iva Stehnová. „Již od minulého roku jsme se začaly opravdu těšit, že se přestěhujeme."

Nový vchod pro uživatele je z ulice Fominova, do 30 metrů od vchodu původního. S knihovou je vnitřkem „íčko" stále propojené. „Přece jenom jsme jedna organizace," doplnila Iva Stehnová.

Novinkou je vznik venkovní odpočinkové zóny v atriu knihovny a informačního centra. „Vytvořily jsme zatravněné místo pro turisty i místní obyvatele, kde si mohou posedět, popřípadě půjčit jednoduché šlapadlo, na kterém si potrénují dolní končetiny. Pro čtenáře knihovny toto místo slouží jako letní čítárna. Je to opravdu místo pro relaxaci a odpočinek," prozradila Iva Stehnová. Podle jejích slov si lidé do nových prostor našli cestu rychle. Jediná věc, která je v současnosti trochu problém, je absence bezbariérového přístupu. „Jsou tady schody, to je bohužel fakt. Vozíčkáři však přesto nebudou nijak omezeni, bezbariérový přístup jim je umožněn přes stávající knihovnu," podotkla vedoucí střediska. Pokud jde o parkování, možnost je o několik metrů vedle, naproti obchodnímu domu Doubravka.

Rekonstrukci informačního centra financovalo město Chotěboř ze svého rozpočtu částkou 1,2 milionu korun. „Nové infocentrum vzniklo jako součást akce Chotěboř – rekonstrukce bytového domu č. p. 257, ulice Fominova," podotkl k tomu starosta města Tomáš Škaryd.

Vybavení centra si hradila knihovna sama – stálo 110 tisíc korun. Vybudování laviček v odpočinkové zóně atria pokryla dotace z Kraje Vysočina. V novém chotěbořském informačním centru návštěvníci najdou jak všechny turistické informace, publikace o Chotěboři a okolí, tak i pozvánky a letáky na aktuální akce ve městě, propagační předměty, turistické známky, magnetky, pohlednice, mapy a v neposlední řadě je také možnost přístupu na internet.

Erika Nováková