K porušení zákona mělo dojít v průběhu roku 2016. „Mezi společnostmi V-STAV A s.r.o., Technické služby CZ s.r.o., PARPLANDO s.r.o. a podnikatelem Davidem Vašíčkem docházelo k nezákonnému předávání a nakládání s odpadní zeminou v celkovém množství více než 90 tisíc tun,“ uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová.
Firma V-STAV A podle inspektorů předala zeminu neoprávněným osobám. Za to od inspekce dostala pokutu ve výši 300 tisíc korun. Technické služby CZ zase zeminu převzaly, aniž by k tomu byly oprávněné, a zato si vysloužily pokutu ve výši 200 tisíc korun. Nejvyšší částku ve výši 800 tisíc korun musí zaplatit společnost PARPLANDO za to, že zeminu použila k terénním úpravám na pozemcích v Havířské ulici v Havlíčkově Brodě. Stejným způsobem se prohřešil také podnikatel David Vašíček, který zeminu uložil na katastrálním území Mírovky. Za výrazně menší podíl zeminy dostal pokutu 20 tisíc korun.

„Firmě V-STAV A a podnikateli Davidu Vašíčkovi byly navíc uloženy pokuty za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Za navezení více než devíti tisíc tun zeminy do údolní nivy vodního toku v lokalitě Melichov a škodlivý zásah do tohoto významného krajinného prvku dostala společnost V-STAV A sankci 180 tisíc korun. Podnikateli Davidu Vašíčkovi byla uložena sankce 3 600 korun za nepovolené pokácení stromů u rybníka v Melichově v souvislosti s navážkou zeminy,“ přiblížil složitý případ Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Havlíčkův Brod.
„Jednalo se o poměrně komplikovanou záležitost, kdy jsme museli rozklíčovat předávky zemin mezi jednotlivými subjekty. Nakládání s odpady na pozemcích, které k tomu nejsou určeny, představuje vždy riziko ohrožení životního prostředí. S odpady lze nakládat pouze v zařízeních k tomu určených, pokud je toto nakládání v souladu s předpisy na ochranu životního prostředí a zdraví člověka,“ řekl k případu Erik Geuss, ředitel ČIŽP.
