Velká část peněz je určená do rekonstrukce Staré radnice. Z budovy odkud se vystěhovala Krajská knihovna Vysočiny, se stane reprezentativní objekt s výstavními i přednáškovými sály. Do Staré radnice se přestěhuje turistické informační centrum, radnice se dočká i výtahu.

Už před tím, než se krajská knihovna z radnice vystěhovala, do nové budovy v Žižkově ulici radnice v Brodě řešila, jak historický objekt využije.

Pouta, zatýkání - Ilustrační foto
Muž z Havlíčkova Brodu zatoužil po dívce z pasťáku, půjde do vězení na dva roky

„Naše představa je taková, že prostory Staré radnice poslouží ke vzdělávání a propagaci kultury a historie města,“ nastínil už před stěhováním knihovny místostarosta Libor Honzárek. Turistické informační centrum získá v radnici důstojné prostory a může se podílet na pořádání menších výstav a akcí.

Rozpočet města na rekonstrukci Staré radnice počítá s výdaji dvaadvacet milionů korun. Není to však počáteční kalkulace, která se může s ohledem na pohyb cen stavebního materiálu rychle změnit. Na opravu budovy chce radnice získat dotaci, ale radní netuší, jestli se podaří radnici upravit během jedné stavební sezony. Po vystěhování knihovny radní odhadli, že rekonstrukce přijde nejméně na šestatřicet milionů korun. Najít využití pro historickou budovu v centru Brodu nebude problém.

Důležité akce roku v Havlíčkově Brodě
Stará radnice rekonstrukce budovy 22 milionů
Pokračování rekonstrukce ulice Havlíčkova, 30 milionů
Rekonstrukce ulice Chotěbořská
K tomu nový most přes Cihlářský potok na konci Chotěbořské oboje dohromady asi 25 milionů
Stavba parkoviště v lokalitě Na nebi pro zhruba šedesát aut asi třicet milionů

Chybí nám nějaké muzeum o historii města, myslí si Marcela Lanková z výboru pro cestovní ruch, média a kulturu města Havlíčkův Brod. Podle zastupitele Jana Schwarze by městu regionální muzejní expozice slušela. „Archeologové učinili na území města zajímavé objevy. Pozůstatky mlýna na rudu na trase budoucího obchvatu nebo ostatky bojovníků z husitské bitvy o Brod,“ vysvětlil, proč by město mělo mít svoje muzeum.

Jan Schwarz a někteří další brodští patrioti už vědí, kde by muzeum mělo být. V budově staré radnice, kterou čeká rekonstrukce. „Vystavme tam městské pečetě, historické listiny. Teď se kolem Brodu staví obchvat a archeologové přišli s úžasnými nálezy,“ navrhla Eva Vyoralová. Podle ní je na čase otevřít v Brodě místní muzeum nebo aspoň expozici.

Podle místostarosty Libora Honzárka je třeba po odchodu knihovny prostory staré radnice upravit. „Máme plány a dokumentaci. Chceme otevřít další části budovy. Například chodbu s křížovou klenbou směrem k pojišťovně. V přízemí bude informační centrum. Volné místnosti využijeme pro výstavy. V sálu, který vede do náměstí, necháme zvednout strop do původní výšky,“ sdělil Deníku.

Opravy ulic i nové parkoviště

Nejbolavějším místem je stále doprava. Havlíčkovu ulici dělníci opravují po etapách. Letos má radnice na pokračování oprav třicet milionů. Její jednu část opravili dělníci letos. Pak stavbu zakonzervovali a pokračovat budou příští rok. Jednalo se o část ulice v úseku od komunikace Hrnčířská po komunikaci Liškova. Uzavírka trvala od srpna do prosince. Například podle Josefa Vlčka změnu v Havlíčkově ulici potřebují hlavně chodníky. „Jsou samá díra, někdy nepoznáte, kde začíná chodník a končí silnice. Někde chybějí vůbec,“ prohlásil. „Havlíčkova ulice je naše bolavé místo,“ potvrdil místostarosta Libor Honzárek. Ulice chce nejen nové chodníky a novou silnici, ale také přípojku do nové obytné zóny a nové inženýrské sítě.

Jen o pět milionů levněji přijde nutná rekonstrukce ulice Chotěbořská. Tady ale půjde o dvě náročné stavební akce najednou. Kompletní proměna čeká nejen samotnou ulici, kterou chce město nechat opravit po celé délce, od výzkumného ústavu bramborářského až po obchvat. Náročné budou práce v zatáčce, kudy vede most přes Cihlářský potok. I ten se v novém roce dočká opravy„Most byl při inspekci čtyř desítek mostů na území města zařazen mezi ty v nejhorším stavu. Musí být prakticky celý postavený znovu,“ řekl nedávno Deníku starosta města Zbyněk Stejskal. Město je zaplatí z úspor.

Kojící koutek v budově brodské nemocnice.
Matky v brodské nemocnici mají k dispozici kojící koutek

Skoro na třicet milionů spočítali ekonomové vybudování nového parkoviště v brodské lokalitě Na Nebi. To poslouží obyvatelům auty přeplněného sídliště Výšina, kde se už nedá bez problémů parkovat. Parkoviště Na Nebi nabídne až šedesát míst. Podle místostarosty Libora Honzárka je tuto místo pro parkování nejlepší, protože k bydlení se nehodí. „Kvůli ruchu z nedalekého obchvatu. Doufáme, že výstavbou šedesáti nových parkovacích míst se aspoň trochu vyřeší problémy s nedostatkem parkovišť na Výšině.

Sídliště Na Výšině patří k nejhustěji zalidněným čtvrtím Brodu. Problémy s parkováním jsou každým rokem horší. Auta stojí na chodníku. Večer, kdy se lidé vracejí z práce, i na trávnících. „Bohužel doba se změnila. Když se sídliště stavělo, měli auto tři lidé v ulici. Dneska jsou i tři auta v rodině,“ poznamenal Jan Milichovský, který zde bydlí. Věra Kotlasová, která sem chodí navštěvovat matku, prohlásila: „Raději sem jdu pěšky. Ale když chceme maminku vézt k doktorovi, je problém, kde zaparkovat.

Vjezd na parkoviště Na nebi bude z ulice Reynkova od západu,“ upřesnil Honzárek. Aby nájemci měli jistotu, že jejich placená místa nikdo neobsadí, to zajistí závora a kamerový systém.