Program, který celý projekt ukončí, začíná dnes v 8.45 hodin v havlíčkobrodském kinosále. „Žáci budou stužkování trikolorou. V rámci projektu navíc zhlédnou i animovaný film Fany a pes, který z dětské perspektivy mapuje revoluční hnutí ve Východním Německu a pád Berlínské zdi,“ přiblížila Michaela Krpálková z Městského divadla a kina Ostrov.

Stužkováním však tento den nekončí. Příchozí se mohou těšit hned na tři výstavy. „Malí historici si prohlédnou výstavu svých prací, naši expozici a výstavu mapující revoluční dění v Brodě, kterou připravilo Muzeum Vysočina Havlíčkův Brod,“ líčila Krpálková. Nebude proto chybět ani beseda s historičkou Alenou Jindrovou, která dětem osvětlí všechny jejich všetečné dotazy.

Školáci se tématu revoluce aktivně věnovali v hodinách a seznámili se s moderní historií naší země. Kromě informací ze školy se však ptali i svých rodinných příslušníků na jejich vzpomínky, a získali tak konkrétní příběhy, které jejich blízcí v době komunismu a při revolučních událostech prožili.

Právě díky vyprávění babiček, dědečků, tetiček nebo třeba tatínků a maminek, které je uvedlo do této historické éry, tvořili zajímavá dílka. „Na základě jejich vzpomínek pak děti nakreslily obrázky nebo napsaly příběh, který nám následně přinesly. Tyto práce jsou k vidění u nás v Městkém divadle a kině Ostrov,“ pověděla Krpálková.

Do projektu se zapojilo celkem sto dětí. „Jde o žáky základních škol z Havlíčkova Brodu a Světlé nad Sázavou,“ doplnila Michaela Krpálková.