Turistické hnutí v Německém Brodě výrazně posílil vznik samostatné Československé republiky a k 1. lednu 1919 měl klub již 62 členů, což byl na tehdejší dobu velmi dobrý průměr. Činnost odboru se po vzniku republiky stala mnohem organizovanější. Brodští turisté vyznačili několik turistických cest, zasloužili se o výstavbu turistické ubytovny v městských sadech a v roce 1925 se dokonce stali spoluvlastníky hradu Lipnice nad Sázavou.

V roce 1963 se v Havlíčkově Brodě konal první sraz turistů, který se těšil velkému zájmu široké veřejnosti. Postupně se organizovaly první dálkové pochody pod názvem Havlíčkova padesátka, později přejmenovaná na Havlíčkobrodskou padesátku. Termín akce se postupně ustálil na první sobotě v září. V roce 2017 se konal již 48. ročník. Soutěže se mohou zúčastnit pěší, běžci, cyklisté i rodiče s nejmenšími dětmi na trase s názvem Toulavý kočárek.

V polistopadovém období se Klub českých turistů Havlíčkův Brod snažil o nové a moderní pojetí tří druhů turistiky, pěší, cyklo a lyžařské. Odbor zůstal součástí TJ Jiskra Havlíčkův Brod. V současnosti má členská základna 312 členů.

Příští díl: V pátek 2. března představíme brodský Pleas.

Máte doma také zajímavé snímky z našeho regionu z let 1918 až 1992? Pošlete nám je na redakce.havlickobrodsky@denik.cz.