„Posláním Centra pro zdravotně postižené Kraje Vysočina v Havlíčkově Brodě je prostřednictvím sociálního poradenství zvyšovat informovanost osob se zdravotním postižením, podporovat jejich nezávislost a samostatnost a napomáhat jim ke zvýšení či udržení kvality života," zdůraznila Alena Škarková.

Kromě poradenství nabízí Centrum i další služby. Součástí Centra je již delší dobu půjčovna kompenzačních a rehabilitačních pomůcek, kterou se Centrum snaží pravidelně rozšiřovat. „Rozšířili jsme půjčovnu kompenzačních pomůcek o nové pomůcky. Pořídili jsme takzvaný schodolez a toaletní křeslo. Schodolez jsme doposud neměli v naší nabídce půjčovny, věřím, že o něj bude velký zájem z řad klientů," zdůraznila Škarková.

Dále si postižení mohou zapůjčit invalidní vozíky, toaletní křesla, sedačku do vany, různé druhy chodítek, nástavce na WC, židličky do sprchy, skládací hůl a rehabilitační dětský kočárek.

„Na základě sepsané smlouvy o zapůjčení kompenzační pomůcky pomůcku zapůjčíme. Cena za zapůjčení pomůcky se pohybuje od 3-15 korun za den podle pořizovací ceny pomůcky. Poplatky jsou určeny na opravu pomůcek a pořizování dalších," upřesnila Škarková. Kromě toho Centrum poskytne informace o možnostech pořízení vlastní pomůcky, pomůže zprostředkovat objednání či opravu pomůcky. další novinkou jsou osvětové besedy. Ta dubnová má název Dávky pro osoby se zdravotním postižením, diskriminace OZP a jak se jí bránit.

Město Havlíčkův Brod a Centrum pro zdravotně postižené Kraje Vysočina, o.p.s. pořádají  tuto besedu v rámci cyklu Spoluobčané s handicapem v projektu  střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb ve městě Havlíčkův Brod. Název besedy reaguje na problémy s přiznáváním dávek handicapovaným, jak se bránit, o tom bude přednášet právník Jan Hutař z Národní rady osob se zdravotním postižením v ČR.  Beseda se koná ve středu 16. dubna 2014 od 15:00 hodin v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě.⋌ (red)