Konat se budou v areálu lipnického hradu vždy od půl deváté a půl jedenácté večer. O noční prohlídky se opět postará šermířská a divadelní společnost Sígři. Loni prošlo nočním hradem více než pět set lidí.

„Díky grantu od Kraje Vysočina se to dalo zvládnout i finančně. Letos to bude náročnější, protože jsme na grantovou podporu nedosáhli, ale i tak zůstává cena vstupenek na stejné výši jako v minulých letech," vysvětlil Zdeněk Zenáhlík, jeden z organizátorů nočních prohlídek.

Cena lístku je 200 korun.

Scénář prohlídek bude víceméně stejný jako v minulých letech. „To víte, historii nepředěláte," opáčil Zdeněk Zenáhlík. Novinky se přesto objeví. „Letos například vezmeme diváky do některých zrekonstruovaných místností a možná přibude i jeden nový výjev z historie života na panství," dodal.

Je až neuvěřitelné, co zvládnou všechno divákům Sígři ukázat a předvést, a přitom jejich hlavní realizační tým čítá pouhých devět lidí. Ti musí zvládnout jak přípravu rekvizit, materiálu, scénáře, tak i ztvárnění historických postav. „Při prohlídce bývá v zákulisí pěkný mazec. Ale všechno se dá zvládnout, když se chce. O to více si ceníme spolupráce se správou státního lipnického hradu. Především je výborná spolupráce s kastelánem Markem Hanzlíkem, bez jehož podpory by se celý projekt uskutečnit nedal," poodhalil zákulisí akce Zenáhlík. Dodal, že tým spolupracovníků uzavírá a doplňuje skupina Ars Camerata, která hudbou zpříjemňuje čas čekajícím divákům před prohlídkami.

Sígři zatím na jiných hradech noční prohlídky nedělali. „Ne, že by nechtěli, ale vyžaduje to velmi důkladnou přípravu, nastudování historie objektu, postav majitelů, příprava scénáře, aby prohlídka byla ušita přímo na míru, až po dohodu s majiteli objektu, materiální a finanční zabezpečení projektu. Nicméně mohu prozradit, že na dobré cestě jsou prohlídky na zámku Červená Řečice, který byl před nedávnem prohlášen národní kulturní památkou," uzavřel Zenáhlík.

Kdy zajít na hrad
Termíny nočních prohlídek na hradě v Lipnici: 25. a 26. července, 15. a 16. srpna, 22. a 23. srpna a 29. srpna
Délka prohlídky: 90 minut (koná se za každého počasí). Vstupenky: lístky je nutné předem závazně objednat na telefonním čísle 606 480 708 nebo e-mailem na zdenek@sigri.cz

Kateřina Malá