Od humoristovy smrti uplynulo letos sto let, a tak to slaví výstavou i brodské muzeum. „Výstava zachycuje za využití různých dobových dokumentů zásadní okamžiky života Jaroslava Haška. Spisovatelův osobní život, jeho literární činnost. Samostatná část je věnována Haškově roli v Rusku a jeho působení v Lipnici nad Sázavou,“ informoval o výstavě kurátor Martin Firon.

Stranou není ani Haškův život po životě. „Jeho vnímání v Sovětském svazu i v Československé socialistické republice po dlouhou dobu utvářelo kolem Haška auru komunistického revolučního autora. Vlastní kapitolou zůstává i Haškova Lipnice, festival humoru a satiry, která je s naším regionem velmi významně spjatá,“ dodal Firon.

Výlet do Lipnice nad Sázavou nabízí široké vyžití. Od hradu až po podhradí.
TIP: Hašek na každém kroku. Výlet do Lipnice nad Sázavou nezklame

Amfiteátr v Lipnici se úžasnými festivaly humoru proslavil po celé republice. Trvaly i tři dny v kuse. „V šedesátých a sedmdesátých letech dvacátého století začala na Lipnici slavná doba Haškových Lipnic. Byl to několikadenní festival, kam se sjížděli lidé z celé republiky a vystupovali tu známí umělci. Lipnice nad Sázavou tak společně s Haškem vstoupila do povědomí. Nebylo nic výjimečného, že když jste někomu třeba v Praze řekli, že jste z Lipnice nad Sázavou, tak vůbec netušil, kde ta obec leží. Ale zbystřil, když slyšel Haškiáda,“ konstatoval lipnický kastelán Marek Hanzlík.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Postupem let došlo k velmi silnému spojení mezi jmény Jaroslav Hašek a Lipnice. Na prohlídku Haškova památníku jezdily od šedesátých let plné autobusy turistů. Třeba i sedm tisíc lidí za sezonu. Změna přišla v devadesátých letech dvacátého století. Festivaly v amfiteátru skončily. Stát se už na nich finančně nepodílel. Přišla jiná doba a Lipnice neměla na udržení festivalu peníze.

Paměstní deska na hostinci U České koruny
Po stopách Jaroslava Haška. Cestu ze Světlé na Lipnici připomene nová stezka

Výstava věnuje prostor i Haškovu působení v redakci časopisu Svět zvířat. Tam vytěžil Jaroslav Hašek několik povídek, v nichž hlavními hrdiny jsou ježek, slepice nebo jezevčík. Na osudu svých zvířecích hrdinů v absurdní komické nadsázce ukazuje Hašek vtipně a s lehkostí směšnost lidských vlastností, jako je žárlivost, nadutost nebo naivita. Na počátku padesátých let načetl Haškovy povídky Jan Werich.