Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako by se nechumelilo. Hokej jde znovu s prosíkem. Ostatní sporty nesouhlasí

Havlíčkův Brod – Zdá se, že už v tak teplém předvánočním období současná situace v havlíčkobrodském hokeji pořádně zatopí pod kotlem ve sportovním dění ve městě.

19.12.2014 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Libor Blažek

Zatímco Bruslařský klub bije na poplach, sympatie široké veřejnosti se polarizují. Vše vyvolal audit hospodaření v havlíčkobrodském hokejovém klubu za poslední tři roky.

Na popud krajského šéfa TOP 09 Martina Sedláka totiž zastupitelstvo města Havlíčkův Brod v únoru letošního roku nařídilo kontroly nakládání s dotacemi za roky 2011 až 2013 a pro Bruslařský klub dopadly velmi nedobře. Audit roku 2013 došel k závěru, že BK neoprávněně vyčerpal 1,8 milionu korun, za dva předešlé roky by pak měli hokejisté vrátit dalších 1,9 milionu korun. Na první nález reagovalo v září zastupitelstvo snížením vratky na 680 tisíc, a to v 18-ti měsíčních splátkách po zhruba 38 tisících korun.

Druhou „dardou" se budou na radnici zabývat na předvánočním jednání zastupitelstva v pondělí 22. prosince. „Bruslařský klub by byl schopen ustát maximálně vratku ve výši do 400 tisíc korun. V případě, že bychom museli vracet celou částku, znamenalo by to krach BK a konec mládežnického hokeje vůbec," píše se v prohlášení BK, které visí na webových stránkách HC Rebel. Jsou pod ním podepsáni předseda sdružení Ing. David Kozlík a dále členové výboru Michal Teplý, Richard Cachnín, Mgr. Pavel Zmrhal a krasobruslařka Andrea Vlasáková.

Dle této tiskové zprávy vedení BK poukazuje na to, že město Havlíčkův Brod mělo po prodeji klubu do soukromých rukou v HC své zastoupení v dozorčí radě (radní za ODS Jiří Kopic) právě proto, aby mohlo kontrolovat nakládání s dotacemi.

„Uznáváme, že k pochybení došlo i na straně BK, které mohlo rovněž kontrolovat hospodaření HC s dotacemi. BK ale sloužil jenom jako prostředník mezi městem a HC Rebel, což je i ze všech uzavřených smluv pro získání dotace na mládež nesporné," tvrdí členové výboru Bruslařského klubu.

Ti v tiskové zprávě také otevřeně popisují, jaké transakce na ose radnice vs. Kotlina probíhaly ještě před nástupem ŽSD. A dokonce by jejich opakováním chtěli tíživou situaci brodského hokeje vyřešit.

„Přes všechna zjištění věříme, že vše dopadne dobře. Že najdeme společně s městem Havlíčkův Brod způsob, jak celou situaci vyřešit. Nabízí se řešení jako například v roce 2008, kdy tehdy stejný audit nařídil HC Rebel vrátit ze sedmimilionové dotace celkem 3 313 973 Kč jako neoprávněně čerpané prostředky. Z této částky nakonec musel HC Rebel vrátit jen něco kolem 150 tisíc, protože tehdy zastupitelstvo našlo způsob, jak z neoprávněně čerpaných prostředků udělat legálním způsobem oprávněné. Dalším řešením by mohlo být to z roku 2009, kdy zastupitelstvo města schválilo dotaci pro HC Rebel ve výši 8 milionů, ale zároveň v bodě II. nařídilo, že z první poskytnuté splátky dotace v témže roce bude městem uhrazena na účet Technických služeb dlužná částka 541 728 Kč, čímž budou dluhy HC Rebel za rok 2008 vyrovnány. Z toho vyplývá, že určitě lze najít legitimní způsob, jak celou situaci vyřešit," zní doslovná citace.
Vedení BK tak předesílá havlíčkobrodské radnici možnost řešení. To se však nelíbí řadě dalších havlíčkobrodských sportovních subjektů.

Zvláště když sami byli neúspěšní v žádostech o podporu v podstatně nižších dimenzích.

„Pro mě je to naprosto nepřijatelné. Když čtu prohlášení Bruslařského klubu, tak v něm necítím žádnou sebereflexi. Věřím, že zastupitelé této schopnosti v sobě mají dostatek," sdělil třeba trenér FC Slovan Havlíčkův Brod.

Při zmínce o tak vysoké částce třeba kroutí hlavou dlouholetý český volejbalový reprezentant Peter Pláteník.

„Kdyby peníze do hokeje dostaly třeba házená a volejbal, tak se v Brodě hraje extraliga volejbalistek a interliga v házené. S televizními přenosy a možná větší reklamou pro město."

Sportovní kluby pak poukazují na to, že nemají zájem na zrušení mládežnického hokeje v Havlíčkově Brodě. Trnem v oku jim je však neprůhledné financování A týmu, zejména používání prostředků určených pro mládež.

Autor: Pavel Mikeš

19.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení