Tito mladíci totiž letos 23. srpna zachránili život čtyřiačtyřicetiletému muži z Jihlavska, který chtěl spáchat sebevraždu skokem z rozhledny Pípalka na Křemešníku. Policisté oznámení o pokusu sebevraždy přijali v 17.26 hodin.

Myslel jsem si, že mu není dobře

„Viděl jsem toho pána na rozhledně sedět, poté se kýval. V první moment jsem si myslel, že mu není dobře. Přítelkyně říkala, ať se ho jdu zeptat, jestli nepotřebuje pomoci. Když jsem k němu přicházel, viděl jsem, jak přelézá zábradlí. Instinktivně jsem ho chytil za ruku, stáhl na zábradlí a tím jsem ho už trochu držel. Volal jsem o pomoc, kdy ihned přiběhl kamarád," přiblížil napínavé okamžiky Jakub Kůrka, jinak voják z povolání.

Jakub Kadlec k tomu dodal: „Já jsem pána držel za nohy. Pak nám pomohli ještě nějací kluci, protože pán měl něco okolo sto kil. Bylo těžké ho udržet. Stále chtěl skákat zpátky, pral se s námi. Jsme rádi, že jsme mu zachránili život," dodal třiadvacetiletý student.

Oba zachránci převzali z rukou starosty města Pelhřimova Františka Kučery a vedoucího územního odboru Policie ČR Pelhřimov Jaromíra Štěpánka věcné dary a Pamětní listy za obětavý zásah, jež vedl právě k záchraně lidského života. „Prostředí Křemešníku znám pětadvacet let, kdy jsem působil jako správce křemešnických lesů. Nikdy by mě nenapadlo, že by tam chtěl někdo ukončit svůj život. Snažil jsem se vžít do vaší role, jestli bych vůbec dokázal zareagovat tak jako Vy – rychle rozpoznat úmysl člověka či zvolit správnou taktiku, jak ho zachránit. Chtěl bych Vám proto moc poděkovat, máte můj velký obdiv," řekl při slavnostním aktu starosta František Kučera.

Poděkování za celý Integrovaný záchranný sbor přítomným zachráncům vzdal i vedoucí územního odboru Policie ČR Pelhřimov Jaromír Štěpánek.